Foto: Profimedia

Island prežíva nepokojné obdobie.

Už niekoľko dní sa obyvateľom Islandu neustále otriasa zem pod nohami. Odborníci si myslia, že čoskoro dôjde k erupcii sopky. Tú si vďaka živému vysielaniu na internete môžete pozrieť aj vy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Za posledný týždeň zaznamenali vedci 18 000 zemetrasení

Ako informovala islandský meteorologický ústav (IMO), za posledný týždeň sa podarilo zaznamenať viac ako 18 000 zemetrasení. Úrady preto vydali varovanie, v nasledujúcich dňoch až týždňoch totiž môže dôjsť k erupcii sopky, píše portál Science Times. Seizmická aktivita je intenzívna najmä v oblasti polostrova Reykjanes.

Najsilnejšie zemetrasenie, ktoré sa zatiaľ podarilo zaznamenať, malo silu 5,6 stupňa na Richterovej stupnici. Pri takomto zemetrasení už môže dochádzať k poškodeniu oslabených štruktúr, závažné škody však zatiaľ hlásené neboli. Objavilo sa len niekoľko prasklín v cestách neďaleko od epicentra zemetrasenia.

Odborníci ho zaznamenali ešte 24. februára neďaleko hlavného mesta, Reykjavíku. Práve v Reykjavíku a v okolitých oblastiach žijú až dve tretiny islandskej populácie. Zatiaľ nie je jasné, čo zemetrasenia spôsobuje. Odborníci si však myslia, že za to pravdepodobne môže prenikanie magmy do kôry Zeme v blízkosti sopky Fagradalsfjall.

Erupcia by obyvateľov Islandu nemala ohroziť

Jeden z obyvateľov hlavného mesta, Auður Alfa Ólafsdóttir, sa pre portál CNN vyjadril, že niečo podobné ešte nikdy nezažil. Islanďania predtým zemetrasenia už zažili, avšak nikdy nie tak veľa po sebe. Miestami sa totiž zdá, ako keby sa zem otriasala neustále, za posledný týždeň 24 hodín denne. Aj keď je to nepríjemné, obyvatelia si na tento jav už zvykli a nevyvoláva v nich paniku, aj keď obavy jednoznačne neustupujú.

Ako píše portál The New Yorks Times, pre Island sú zemetrasenia pomerne bežné. Nachádza sa totiž na mieste, kde sa stretávajú dve tektonické platne, a to severoamerická a eurázijská. Odborníci však postrehli, že od roku 2019 je seizmická aktivita intenzívnejšia.

Erupciu sopky môžete sledovať v priamom prenose

Viac ako 800 rokov boli vulkány v juhozápadnej časti Islandu relatívne pokojné. K poslednej sopečnej erupcii došlo pred 190 rokmi. Zdá sa však, že to sa už čoskoro zmení. Vulkanológovia geofyzici si myslia, že súčasné dianie je vyvrcholením dlhodobej seizmickej aktivity.

Dobrou správou však je, že ak k erupcii sopky dôjde, nemalo by to nijak ohroziť obyvateľov Islandu, píše český portál Zive.cz. O akýchkoľvek zmenách informuje IMO prostredníctvom Twitteru. Pozrieť si môžete aj mapu, ktorá ukazuje aktuálny stav islandských sopečných systémov. Erupciu sopky v priamom prenose bude možné sledovať prostredníctvom živého vysielania na YouTube.

Uložiť článok

Najnovšie články