Foto: Profimedia

Cintorín či vrakovisko použitých vozidiel sa nachádza v dedine Rossokha.

Dopad výbuchu jadrového reaktora v Černobyle je stále badateľný. Počnúc rokom 1986, kedy došlo k výbuchu a začali sa záchranné práce, sa počas likvidácie havárie využívalo veľké množstvo techniky, najmä nákladných či hasičských áut, ale aj vrtuľníkov či iných vozidiel.

Článok pokračuje pod videom ↓

Po ukončení týchto operácií sa začalo s dekontamináciou vozidiel. Ukázalo sa, že to vo väčšine prípadov nebude možné, keďže vozidlá boli doslova nasiaknuté radiáciou. Ich ďalšie využívanie by tak bol priveľký hazard so životom.

Foto: Profimedia

Mali ich zakopať, ostali na povrchu

V počiatkoch sa uvažovalo o cintoríne pre tieto vozidlá podobným spôsobom, ako keď sa pochovávajú ľudia. Vozidlá sa mali jednoducho zakopať do zeme. Tento úkon bol však pre také množstvo vozidiel nákladný, a tak sa rozhodlo, že vozidlá sa jednoducho dajú na jedno miesto. Zvolila sa na to dedina Rossokha nachádzajúca sa neďaleko.

Foto: Profimedia

Vzniklo tu teda 20-hektárové otvorené pohrebisko, ako píše portál LAD Bible. Pred výbuchom reaktora tu žilo viac ako 400 ľudí, ktorí boli odtiaľto evakuovaní a už sa sem nikdy nevrátili.

Foto: Profimedia

Niektoré sú aj dnes nebezpečné

Vozidlá nachádzajúce sa na tomto vrakovisku, či ak chcete na rádioaktívnom cintoríne pre techniku, už nevydávajú veľké dávky žiarenia a nie sú nebezpečné pri chvíľkovom kontakte. Opatrní treba byť najmä pri pásových vozidlách, ktoré boli používané na odpratávanie sutín reaktora.

Foto: Profimedia

Zábery z tohto miesta sú desivé, no pritom nesmierne zaujímavé. Hlavne však ukazujú, koľko techniky muselo byť použitej na likvidáciu najväčšej priemyselnej havárie na svete.

Uložiť článok

Najnovšie články