Zvyčajne tým poukazujeme na to, že je dotyčná osoba chladná a bezcitná. V tomto prípade je to však celkom inak. Lekárov šokoval prípad mŕtveho muža, ktorý mal v hrudi skutočne skamenené srdce.
Mužovi skamenelo srdce
Ako informuje portál Times of India, lekárov šokoval skutočne bizarný prípad. Srdce 50-ročného muža zvápenatelo. Životne dôležitý orgán sa tak premenil na kameň. Muža sa zatiaľ identifikovať nepodarilo, pravdepodobne však ide o bezdomovca. Jeho telo sa našlo v jednom z parkov v indickom meste Bambolim. Lekár Bharat Sreekumar, ktorý vykonával pitvu, si na prvý pohľad na mužovom tele nevšimol nič zvláštne.
Keď však v tele našiel skamenené srdce, ostal úplne v šoku. Niečo také počas svojej kariéry ešte nevidel a hneď sa šiel poradiť s kolegami. Srdce na dotyk pôsobilo celkom ako kameň a po odvážení sa ukázalo, že je ťažšie ako normálne ľudské srdce. Okrem toho sa však štruktúra srdca na prvý pohľad výrazne nezmenila.
23/F w asthma & nasal polyposis p/w dyspnoea. Blood count shows eosinophilia, NTProBNP 5K & #EchoFirst as shown. What next test would clinch the dx? https://t.co/e174e0vDwT@johncam @hatemsoliman @DrMaxSayers @TJ_Yeo#EHJCaseReports pic.twitter.com/XDCftdDCpr
— European Society of Cardiology Journals (@ESC_Journals) November 23, 2020
K zvápenateniu srdca (endokardiálnej kalcifikácii) dochádza zvyčajne v prípade, ak človek trpí vzácnym ochorením, tzv. endomyokardiálnou fibrózou (EMF), resp. inými ischemickými ochoreniami srdca. Je to progresívne ochorenie, počas ktorého je normálne tkanivo srdca postupom času nahrádzané tzv. fibróznym tkanivom.
Zdokumentovaných bolo len niekoľko prípadov na celom svete
Lekári však zistili, že v tomto prípade za skamenené srdce nie je zodpovedná endomyokardiálna fibróza. Podrobné mikroskopické vyšetrenie totiž ukázalo, že choroba u muža nebola v natoľko pokročilom štádiu, aby to spôsobilo kalcifikáciu celého orgánu. Zvápenatenie spôsobilo, že sa cievy celkom uzavreli a do srdca, ale ani z neho, nemohla prúdiť krv.
O to je tento jav vzácnejší. Na celom svete bolo doteraz zdokumentovaných len niekoľko takýchto vážnych prípadov. Prvý prípad rozsiahlej kalcifikácie srdca sa lekárom prvýkrát podarilo zdokumentovať až v roku 1984.
Lekárom sa zatiaľ nepodarilo zistiť, čo presne je príčinou tohto bizarného ochorenia. Ako však informuje NCBI, zdokumentovať sa podarilo aj ďalší podobný prípad. Kalcifikáciou srdca trpela aj 18-ročná žena. Do nemocnice sa dostala preto, lebo mala ťažkosti s dýchaním a zdalo sa, že jej zlyháva srdce. Ochorenie sa však môže prejavovať aj horúčkou a celkovou slabosťou. Ako informuje štúdia, prípady endokardiálnej kalcifikácie sa vyskytujú takmer výlučne v tropických krajinách, ako je napríklad India, Brazília či Afrika.
Nahlásiť chybu v článku