Starobylé fresky objavené vo vykopávkach v Médume, ktoré zdobili hrobku egyptského princa, zobrazujú miestne vodné vtáctvo. Jeden evolučný biológ ale poukázal na to, že sa na nich nachádza jeden druh, ktorý nepoznáme.
Šesť vtákov na freske
Historické maľby boli objavené už v roku 1871 a sú označované ako husi z Médumu. Minulý rok sa na maľbu pozrel Anthony Romilio z austrálskej univerzity v Queenslande a skúmal šesticu vyobrazených vtákov. A zdá sa, že objavil druh, ktorý nenájdete v žiadnej ornitologickej knihe, uvádza portál Science Alert.
„Zrejme si nikto neuvedomil, že maľby zobrazujú aj neznámy druh,“ hovorí Romilio. Podľa neho má umelecký prejav malieb mimoriadne realistické zobrazenie, aby mohli byť porovnávané so skutočnými zvieratami.
Ostatné vtáky sú známe
Momentálne v Múzeu egyptských starožitností v Káhire husi naďalej skúmajú a sú predmetom mnohých debát. Väčšina ľudí súhlasí, že dva z troch vtákov otočených na ľavú stranu sú husi bieločelé (Anser albifrons), teda vták strednej veľkosti vyskytujúci sa na severnej pologuli.
Identita prvého a posledného vtáka je trochu pochybná. Zoológovia si nie sú istí, či ide o hus divú (Anser anser) alebo o hus poľnú (Anser fabalis).
Sú iné ako známe druhy
A potom sú tu dva vtáky, o niečo menšie ako ostatné, so sivo-červeným sfarbením a sú otočené doprava. Vykazujú miernu podobnosť s berniklou červenokrkou (Branta ruficollis), vzácnou husou vyskytujúcou sa v západnej Európe. Avšak bez toho, aby boli odhalené pozostatky tohto druhu na akomkoľvek staroegyptskom mieste, je táto klasifikácia neistá.
Z posúdenia Romilia však vyplýva, že dvojica vtákov je príliš odlišná od bernikiel a to aj pri zohľadnení umeleckej interpretácie. Podľa neho tak maľba zobrazuje vtáka, ktorý je dnes vyhynutý.
„Zo zoologického hľadiska je toto egyptské umelecké dielo jedinou dokumentáciou tejto výrazne vzorovanej husy, ktorá sa dnes javí ako vyhynutá,“ hovorí Romilio. To, čo sa vôbec stalo s touto konkrétnou husou je ešte potrebné preskúmať.
Aj toto vyobrazenie, ktoré je objavené už 150 rokov, ukazuje, že skúmaním starých archeologických nálezov môžeme zistiť významné skutočnosti aj o živočíchoch z dávnych dôb.
Nahlásiť chybu v článku