Táto optická ilúzia vám však zamotá hlavu bez ohľadu na to, čo ste muž alebo žena. Niektorí vidia farieb 10, iní zase len 2 či 3. Koľko farieb dokážete na obrázku rozlíšiť vy?
Optická ilúzia pobláznila internet
Na sociálnych sieťach sa už niekoľkokrát objavili obrázky, pri ktorých sa ľudia nevedeli zhodnúť na tom, akú majú farbu. Iste si spomeniete napríklad na dilemu týkajúcu sa modrých/zlatých šiat alebo ružových/modrých tenisiek. Táto ilúzia je trochu iná, poriadne však preverí vašu schopnosť vidieť a rozpoznávať rôzne farebné odtiene, píše portál Science Alert.
Optická ilúzia sa prvýkrát objavila pred niekoľkými dňami na Twitteri. Úlohou užívateľov bolo zistiť, koľko farieb vidia na obrázku. Kým niektorí videli len 3 farby, iní videli dokonca až 17 rôznych odtieňov. Spustila sa hotová lavína reakcií, tisícky ľudí sa snažili prísť na to, koľko farieb je na obrázku v skutočnosti.
How many colors do you see???? i see 3 pic.twitter.com/IgEHtyzebZ
— jade⁷🍓(slow ♡) (@0UTR0EG0) February 4, 2021
Odhadnúť presný počet odtieňov na obrázku je takmer nemožné. Môže za to fenomén, ktorý pred viac ako 150 rokmi popísal rakúsky fyzik Ernst Mach. Práve po ňom je pomenované Machovo číslo, ktoré udáva pomer rýchlosti pohybu telesa v určitom prostredí a pomer rýchlosti zvuku v rovnakom prostredí. V tomto prípade sa však mach nezameral na pohyb predmetu, ale na ľudský zrak. Fascinovala ho totiž optika a akustika.
Prečo niekto vidí 3 farby, iní zase 17?
Mach si všimol, že ľudské oko dokáže pomerne ľahko rozoznať farby, ak sú umiestnené tesne vedľa seba. Ak sú však oddelené priestorom, kontrast si nevšimneme a zdá sa nám, že sú aj mierne odlišné farby rovnaké. Mach si myslel, že sú za to zodpovedné zvláštne procesy prebiehajúce v ľudskom oku. Na jeho počesť dostala optická ilúzia pomenovanie Machove pásma, píše portál NCBI.
Moderné technológie Machove domnienky neskôr potvrdili. Vedci tento jav pomenovali laterálna inhibícia. Sietnicu oka prirovnávajú odborníci k plátnu v kine. Zachytáva svetlo vstupujúce do oka cez zrenicu. Na pomyselnom plátne sa nachádza množstvo receptorov, ktoré reagujú na svetlo a vysielajú signál do mozgu.
Dve bunky môžu vysielať do mozgu dva podobné signály, môžeme teda predpokladať, že informujú o rovnakej farbe. Náš mozog má totiž rád skratky a ak môže, život si zjednoduší a dve veľmi podobné farby vyhodnotí ako rovnaké. Príroda si však našla spôsob, ako pomôcť mozgu rozlíšiť aj drobné detaily.
Vnímanie každého z nás je jedinečné
Akonáhle jeden receptor zachytí signál, jeho najbližší susedia musia stíchnuť. Situácia sa však mení, ak jedna skupina buniek reaguje na tmavšie odtiene (je tichšia) a druhá skupina buniek reaguje na svetlejšie odtiene farieb (je hlučnejšia). Dve skupiny tak reagujú súčasne jedinečným spôsobom, vďaka čomu sme schopní zachytiť aj jemné rozdiely vo farebných odtieňoch.
Aj keď však laterálna inhibícia čiastočne objasňuje, prečo sa nám na prvý pohľad môžu zdať dve odtiene farieb rovnaké, nevysvetľuje, prečo niekto vidí 3 odtiene, iní zase vidia 17. Možno za to môže špecifická stavba buniek v oku jedinca, možno je za to zodpovedný jas monitora či iné faktory. Okrem toho, mozog každého z nás prispôsobuje a upravuje to, čo vidíme na základe predchádzajúcej skúsenosti. Môžeme sa teda všetci zhodnúť na tom, že sa na počte farebných odtieňov nezhodneme.
Nahlásiť chybu v článku