Účinnosť liekov nie vždy závisí iba od nášho tela. Treba si uvedomiť, že organizmus nie je sterilným prostredím a obývajú ho, najmä v črevách, miliardy baktérií, ktoré takisto reagujú na liečbu. A úspešnosť niektorých konkrétnych liekov, ako je napríklad aj chemoterapia, závisí aj od týchto baktériíi.
Črevné bakérie a reakcia na liečbu
100 miliárd baktérií žijúcich v zažívacom trakte, známych ako ľudský črevný mikrobióm, nám pomáha extrahovať živiny z potravy, no aj zvyšovať imunitnú odpoveď či upravovať účinnosť liekov. Onkológ
Liečba nie vždy zaberá
Črevná mikroflóra je spájaná s úspechom a neúspechom liečby rakoviny. Najnovšia štúdia ukázala, že rozdiely v črevnom mikrobióme medzi jednotlivými pacientami s rovnakou diagnózou, súvisia aj s rozdielnymi výsledkami účinnosti niektorých liekov proti rakovine. Presné mechanizmy ale zatiaľ nie sú jasné.
Onkológovia liečia pacientov s pokročilým melanómom kože pomocou imunoterapií zameraných na špecifické proteíny na povrchu imunitných buniek známe ako PD-1 a CTLA-4. Účinnosť majú však iba približne na 50 %.
Cieľom lekárov v štúdií bolo preskúmať, či určité typy mikróbov v čreve môžu zlepšiť účinnosť imunoterapie. Získali fekálie od pacientov, u ktorých liečba zabrala a transplantovali ich do čreva pacientov, u ktorých liečba stav nezlepšovala.
Transplantácia pomohla
Bolo ťažké identifikovať, ktoré baktérie sú zodpovedné za priaznivú reakciu na liečbu, preto bola transplantovaná celá bakteriálna komunita. Následne bola pacientom podávaná liečba, ktorá u nich nefungovala.
Po dvoch rokoch sa u 6 z 15 pacientov nádory zmenšili, či ostali rovnaké. Liečba bola dobre tolerovaná, aj keď sa vyskytli mierne vedľajšie účinky, ako je únava.
U pacientov, ktorým liečba po transplantácii zabrala, pozorovali tiež zvýšený počet baktérií, ktoré sú spájané s dobrými reakciami na imunoterapiu. Rovnako aj krvné testy ukázali zníženie negatívnych a zvýšenie pozitívnych imunitných buniek.
Môže sa zaviezť štandardizovaná liečba
Tieto výsledky naznačujú, že fekálna transplantácia môže pomôcť niektorým pacientom, ktorí nereagujú na liečbu, a tak im dopomôcť k zlepšeniu ich zdravotného stavu.
Lekári dúfajú, že sa im podarí identifikovať mikróby, ktoré sú pri liečbe nápomocné a zaviezť tak štandardizovanú liečbu pomocou mikróbov u pacientov, ktorých organizmus na liečbu inak nereaguje.
Nahlásiť chybu v článku