Spravodlivosť raz dostihne každého. Stalo sa to aj v prípade 95-ročnej ženy, ktorú nemecká prokuratúra obvinila za pomoc pri masovom vraždení ľudí uväznených v koncentračnom tábore. Nebola však jediná – obvinený bol aj 100-ročný bývalý dozorca iného koncentračného tábora Sachsenhausen.
Prokuratúra v nemeckom meste Neuruppin v spolkovej krajine Brandenbursko obžalovala bývalého dozorcu v koncentračnom tábore Sachsenhausen z napomáhania k vražde v 3518 prípadoch. Správu rozhlasovej stanice Norddeutsche Rundfunk (NDR) pre agentúru DPA potvrdila i samotná prokuratúra.
K súdu však možno nedôjde
Obžalovaný muž má podľa NDR 100 rokov, no je schopný zúčastniť sa súdneho procesu, uviedla prokuratúra. Muž v rokoch 1942-1945 v koncentračnom tábore Sachsenhausen neďaleko Berlína vedome a úmyselne napomáhal k vraždeniu väzňov, informovala NDR s odvolaním sa na krajinský súd v Neuruppine. To, či skutočne dôjde k procesu s obžalovaným, je zatiaľ otvorené, poznamenala DPA.
V Sachsenhausene väznili nacisti v rokoch 1936-1945 podľa údajov miestneho spomienkového centra viac ako 200-tisíc ľudí. Desaťtisíce z nich zomreli na následky hladu, chorôb, nútených prác, lekárskych pokusov, zneužívania alebo sa stali obeťami systematických vyhladzovacích akcií.
Podpredseda Medzinárodného osvienčimského výboru (IAK) Christoph Heubner v súvislosti so vznesením obžaloby voči bývalému dozorcovi v Sachsenhausene uviedol: „Pre veľmi starých ľudí, čo prežili nemecké koncentračné a vyhladzovacie tábory, je aj tento proces dôležitým príkladom toho, že spravodlivosť nepozná dátum spotreby a stíhanie páchateľov z (nacistických jednotiek) SS nesmie skončiť ani vo vysokom veku.“
Procesy s nacistickými zločincami pokračujú aj v 21. storočí
Nemecko sa v posledných rokoch snaží urýchliť procesy s ešte žijúcimi členmi vedení nacistických koncentračných táborov. Spúšťačom bol prípad bývalého dozorcu vo vyhladzovacom tábore Sobibor Johna Demjanjuka v roku 2011, odsúdeného za spoluúčasť na vraždách, ktoré mal podľa súdu na svedomí vtedajší nacistický režim.
Obvinená však nedávno bol aj 95-ročná žena, ktorá robila sekretárku veliteľovi tábora Stutthof. Žena, ktorú médiá identifikovali ako Irmgard F., doposiaľ žila prakticky bezstarostným životom v domove dôchodcov v Pinnebergu neďaleko Hamburgu. Dostihli ju však hriechy minulosti a dnes 95-ročná starenka čelí obvineniam z napomáhania masovému vraždeniu počas druhej svetovej vojny, informuje na svojom webe BBC.
Na svedomí má viac ako 10-tisíc životov
Irmgard F. prvýkrát začali vyšetrovať v roku 2016, keď sa objavil spis z tábora Stutthof. Ona sama však tvrdí, že o tom, že v tábore umierajú tisíce ľudí v plynových komorách nevedela. Podľa vyšetrovateľov mala napomáhať k vražde viac ako 10-tisíc ľudí.
95-ročná žená bude čeliť tribunálu pre mladistvých, vzhľadom na to, že v čase páchania zločinov mala menej ako 21 rokov. To, či sa postaví pred súd, je však otázne, vzhľadom na jej vysoký vek a zdravotný stav, na ktorý sa bude brať ohľad.
V Stutthofe našlo smrť podľa dobových záznamov viac ako 65-tisíc väzňov. Nachádzal sa na severe dnešného Poľska neďaleko Gdaňsku a vybudovaný bol v roku 1939. Oslobodený bol v roku 1945 Červenou armádou. Veliteľom tábora bol Paul Werner Hoppe. Toho odsúdili za zločiny spáchané počas vojny na 9-ročný trest v roku 1957.
Nahlásiť chybu v článku