Žijeme v polarizovanej spoločnosti. Dnes je veľmi jednoduché nájsť niekoho s úplne odlišnými názormi ako máte vy, napriek tomu, že máte obidvaja prístup k rovnakým informáciám. Príval dezinformácií, falošných správ a hoaxov je však enormný a aj tí, o ktorých sme si mysleli, že by na takéto veci nenaleteli, sa nimi nechali zaslepiť.
Nejednoznačnosť v tom, ako momentálne vnímame fakty spôsobuje, že už nie sú garantom spoľahlivosti, napriek tomu, že to naznačuje vaša intuícia a logika.
Zaváži vaša skúsenosť
Ak chcete mať skutočnú šancu zmeniť niekoho názor na vážnu tému, potom by ste mu mali povedať jednu vec, a tou je vaša osobná skúsenosť, informuje portál Science Alert.
„Oponenti viac rešpektujú názory, ak sú podložené osobnými skúsenosťami,“ vysvetľujú vedci pod vedením psychologičky Emily Kubinovej z univerzity Koblenz and Landau v novej štúdii uverejnenej v časopise PNAS.
Spoliehanie sa na fakty, aby sme presvedčili tých, ktorí majú protichodné presvedčenie, má dlhú históriu, ktorá sa vracia až do dôb osvietenectva a podporuje racionalitu založenú na pravde a logike. Zakladanie argumentácie na faktoch sa kedysi považovalo za rozumný spôsob, ako v diskusiách vzbudiť rešpekt a získať si oponentov na svoju stranu.
Diskutuje sa o samotných faktoch
Samotná racionalita nemusí vyjsť úplne z módy, ale je čoraz ťažšie používať fakty na získanie rešpektu v diskusii, keďže o nich samotných sa dnes často diskutuje, napríklad kvôli rozdrobenosti politického spektra.
Aj keď to môže vyznievať paradoxne, cesta k znovuobjaveniu vnímanej racionality a rešpektu v politickej či morálnej diskusii by mohli byť práve vaše zdieľané subjektívne skúsenosti namiesto objektívnych faktov.
Ľudia veria viac skúsenostiam
Toto zistenie bol vyvodené zo širokej štúdie zahrňujúcej 15 samostatných experimentov, v ktorých tím meral a porovnával, či stratégie založené na faktoch alebo na skúsenostiach priniesli pri morálnych či politických presvedčeniach racionálnejšie aspekty účastníkov.
Pri experimentoch zameraných na problémy, ako je kontrola držania zbraní, ťažba uhlia či potraty pri videách umiestnených na YouTube, sa analyzovalo aj 300-tisíc komentárov a vedci sa aj tu presvedčili, že argumenty založené na vlastných skúsenostiach zvíťazili nad argumentmi založenými na faktoch.
„Je to preto, lebo osobné skúsenosti považujeme za pravdivejšie ako fakty a tie vytvárajú v oponentoch zdanie racionality a rešpektu,“ uvádzajú autori.
Najlepšie zaberajú skúsenosti s utrpením
Spomedzi osobných skúseností boli najpútavejšie príbehy, v ktorých ľudia zdieľali osobné skúsenosti s ublížením na zdraví alebo utrpením. To však neznamená, že fakty sú úplne zbytočné. Vedci pripúšťajú, že najproduktívnejšie rozhovory sú tie, ktoré obsahujú kombináciu osobných skúseností a faktov.
Ak teda nabudúce budete s niekým diskutovať, pričom bude mať názory, ktoré popierajú fakty, skúste sa zamyslieť, či ste danú situáciu už nejakým spôsobom neprežili a pokúste sa mu ju priblížiť na základe vlastnej skúsenosti. Je veľká šanca, že sa vám ho potom podarí presvedčiť.
Nahlásiť chybu v článku