Koaličná SaS podporila plošné testovanie poslednýkrát, do konečného rozhodnutia vlády presadila viaceré návrhy. Strana to tvrdí v stanovisku, ktoré TASR zaslal jej hovorca Ondrej Šprlák.
Zmysel podporiť uznesenie vlády videla SaS aj v snahe vrátiť deti čo najskôr do škôl. Šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík na sociálnej sieti dodal, že na vláde dostali prísľub, že toto celoplošné testovane je posledné.
Presadili natiahnutie testovania na celý týždeň
„Bojovali sme proti celoplošnému testovaniu, ktoré sme zažili v novembri. Na vláde máme len troch ministrov zo 16. Mali sme na výber zaujať principiálny postoj a bola by to pre nás veľmi komfortná pozícia, avšak svet by nebol lepší. Alebo sme mohli zaujať pragmatický postoj, to znamená dať si podmienky pre náš súhlas, teda vylepšiť to uznesenie, a to sme urobili,“ uviedol v stanovisku Sulík.
SaS hovorí, že vďaka nej sa podarilo natiahnuť testovanie na celý tento týždeň a tiež to, že ďalšie kolá plošného testovania budú len v najzasiahnutejších ohniskách. Takisto strana podľa hovorcu presadila výnimky zo zákazu vychádzania pre zdravotne ťažko postihnutých, deti a dôchodcov, rozšírenie testovania na mobilných odberových miestach, dobrovoľné testovanie u zamestnávateľov, testovanie v okresoch a COVID automat od 7. februára.
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul nevyhnutnosť prezenčného vyučovania v školách. „Máme pred sebou jasný cieľ, ktorého zrealizovateľnosť sa pomaly blíži, a to, že v najmenej zasiahnutých okresoch sa začnú školáci vracať do školských lavíc,“ skonštatoval.
Dobrovoľný skríning celého Slovenska
Vláda v nedeľu (17. 1.) po týždni diskusií rozhodla o tom, že uskutoční od 18. do 26. januára kontinuálny dobrovoľný skríning na celom Slovensku, ktorý má ukázať celoplošnú situáciu s pandémiou. Podľa výsledkov pretestovania sa má SR rozdeliť na 37 horších a 36 lepších okresov s tým, že v tých horších sa bude skríning opakovať. Vláda tiež rozhodla o tom, že predlžuje zákaz vychádzania do 7. februára. Po 27. januári má byť podmienkou cesty do práce negatívny antigénový alebo PCR test, rovnako aj pre pobyt v prírode. Podmienka sa však nebude týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov ani ťažko zdravotne postihnutých.
Nahlásiť chybu v článku