Mesiac po začatí hromadného očkovania proti novému druhu koronavírusu v Izraeli sa vďaka vakcíne počet novonakazených výrazne znížil. Vyplýva to z výsledkov prvej štúdie najväčšej izraelskej poisťovne Klalit, informovala rakúska stanica ORF.
Už dva týždne po podaní prvej dávky vakcíny od spoločností Pfizer/BionTech bol počet pozitívne testovaných osôb nad 60 rokov značne nižší. Tá porovnávala skupinu zhruba 200 000 ľudí starších ako 60 rokov, ktorí dostali vakcínu, s porovnateľnou skupinou nezaočkovaných osôb, priblížil Ran Balicer, ktorý pôsobí v oblasti verejného zdravia v poisťovni Klalit.
Menej pozitívne testovaných
„Podiel pozitívne testovaných – či už príznakových alebo bezpríznakových – bol v zaočkovanej skupine o 33 percent nižší než v skupine, ktorú tvorili dosiaľ nezaočkovaní ľudia,“ uviedol Balicer.
„Je to zaujímavá veková skupina, čo sa týka účinnosti očkovacej látky,“ povedal v rozhovore pre agentúru DPA. Epidemiológ, ktorý je členom tímu odborníkov poskytujúcich rady vláde, povedal, že ide o „povzbudivý výsledok. Ukazuje totiž, že očkovacia látka je účinná aj pre starších ľudí“. Z tohto dôvodu Balicer počíta s tým, že v krátkom čase počet ťažkých prípadov pacientov s koronavírusom klesne.
Dodal, že účastníkov štúdie nepodrobili testom, ale „pozorovali ich v skutočnom živote“. Zistené výsledky sa týkajú osôb z oboch skupín, ktoré sa museli z rôznych dôvodov podrobiť testom na prítomnosť koronavírusu – či už preto, že mali príznaky ochorenia COVID-19, alebo boli v kontakte s nakazeným človekom.
Prvú dávky vakcíny dostali v Izraeli už zhruba dva milióny ľudí a druhá dávka bola podaná už štvrť milióna ľuďom. Podľa Balicerových údajov bolo zaočkovaných už 75 percent všetkých osôb nad 65 rokov.
Nahlásiť chybu v článku