Každý z nás vie, že niektoré potraviny sú zdravšie ako iné. Niekedy sa však ukáže, že aj potraviny, o ktorých by sme si to myslieť nemuseli, dokážu pozitívne vplývať na naše zdravie. Takými potravinami sú aj syr a červené víno v primeranej miere.
To, že syr a červené víno bránia znižovaniu kognitívnych funkcií vyplýva z výsledkov novej štúdie opísanej v časopise Journal of Alzheimer’s Disease, ktorá sa zaoberala úlohou stravy pri vzniku demencie.
Dlhoročná štúdia
Ako uvádza portál IFL Science, autori štúdie analyzovali údaje od 1 787 dospelých Britov, z ktorých všetci boli vo veku 46 až 77 rokov v roku 2016. Každý z nich absolvoval v rokoch 2006 až 2010 FIT test (Fluid Intelligence Test), ktorý hodnotí ich schopnosti učenia a pamäte. Následne sa test opakoval v rokoch 2012 a 2013 a tiež v rokoch 2015 a 2016.
To vedcom prinieslo dáta, na základe ktorých mohli sledovať zmeny kognitívnych schopností účastníkov počas desaťročného obdobia.
V priebehu rokov respondenti pravidelne odpovedali aj na otázky týkajúce sa ich stravovania a poskytovali údaje o dennom príjme 49 potravín, vrátane ovocia, zeleniny, rýb, mäsa a mliečnych výrobkov, ako aj alkoholických nápojov ako je víno, pivo či cider.
Syr ako ochranca
Po podrobnej analýze dát autori štúdie poznamenali, že denný príjem syra silne predpovedal lepšie skóre FIT v priebehu času. Zistilo sa, že syr ponúka väčšiu ochranu pred úbytkom kognitívnych schopností súvisiacich s vekom než ktorákoľvek iná potravina. Tento účinok bol však zjavný iba u ľudí, u ktorých nebola rodinná anamnéza na vznik Alzheimerovej choroby.
Ukazuje to, že syr nemusí odvrátiť demenciu u tých, ktorí na ňu majú vrodené predpoklady, ale môže výrazne pomôcť znížiť toto riziko u ľudí, ktorí genetickú predispozíciu nemajú.
Vedci nevedia povedať, prečo to tak je, no špekulujú, že úlohu tu môže zohrávať vápnik, vitamín B12 a niektoré laktopeptidy. Aj ušľachtilé bakteriálne kultúry nachádzajúce sa v niektorých syroch môžu pomáhať črevnej mikroflóre a tým pozitívne ovplyvňovať náladu a poznanie.
Červené víno u ľudí s predispozíciou
Autori tiež zistili, že mierne pitie červeného vína každý deň znižuje riziko kognitívneho poklesu súvisiaceho s vekom. Tu je zaujímavé, že tento účinok je silnejší u ľudí s predispozíciou na Alzheimerovu chorobu. Zatiaľ čo vedci tvrdia, že dôvod môže prameniť z protizápalových zlúčenín nachádzajúcich v červenom víne, citujú aj inú štúdiu, ktorá spája denný príjem piva s vyšším rizikom vzniku demencie. To ukazuje, že nie všetky druhy alkoholu majú rovnaký účinok.
Jahňacie pomôže, veľa soli škodí
Ďalším zaujímavým poznatkom je, že konzumácia jahňacieho mäsa raz týždenne znižuje pravdepodobnosť, že osoba bude trpieť kognitívnym poklesom v neskoršom veku. To sa ale netýka iných druhov červeného mäsa. Na druhej strane, hlavným prispievateľom k vzniku demencie, ale iba u ľudí s rodinnou anamnézou, je príliš veľká konzumácia soli.
V reakcii na tieto zistenia autor štúdie Brandon Klinedinst uviedol, že v závislosti od rizika genetických predispozícií sa správnou voľbou potravín v primeranom množstve dá napomôcť zabrániť rozvoju Alzheimerovej choroby.
„Možnou hľadanou striebornou guľkou môže byť vylepšenie nášho stravovania. Poznanie toho, čo nám môžu dať niektoré potraviny, prispieva k lepšiemu pochopeniu Alzheimerovej choroby a k zamedzeniu jej rozvoja,“ uvádza Klinedinst.
Nahlásiť chybu v článku