Foto: pixabay

Cestovanie naprieč solárnou sústavou zatiaľ nie je súčasťou nášho každodenného života.

V budúcnosti však možno ľudstvo osídli Mars a cesty po vesmíre sa možno stanú také bežné, ako sú dnes cesty po pozemských diaľniciach. A možno to dokonca ani nebude príliš nepohodlné. Vedci totiž objavili kozmické superdiaľnice.

Článok pokračuje pod videom ↓

Astronómovia objavili vesmírne superdiaľnice

Ako informuje štúdia uverejnená v časopise Science Advances, vedcom sa podarilo objaviť neviditeľnú sieť kozmických superdiaľnic, ktoré sú vytvárané gravitačnými interakciami v slnečnej sústave. Tieto superdiaľnice umožňujú rýchle putovanie objektov po vesmíre. Ako však píše portál Science Alert, v budúcnosti možno poslúžia aj ľuďom, napríklad na skúmanie komét a asteroidov.

Tím astronómov z observatória v Srbsku na čele s  Natašou Todorović si všimli, že superdiaľnice sú tvorené sériou navzájom poprepájaných oblúkov, ktoré vytvárajú neviditeľnú štruktúru. Každá planéta si vytvára vlastnú štruktúru, spolu však tvoria vo vesmíre sieť, ktorú vedci prirovnávajú k diaľnici. Vďaka nej sa vesmírny objekt môže dostať od Jupitera k Neptúnu už v priebehu niekoľkých desaťročí. Za bežných okolností putujú vesmírne objekty aj tisícky či milióny rokov.

Najvýraznejšie sú v okolí Jupitera

Nájsť takéto štruktúry vo vesmíre nie je vôbec jednoduché, najmä v prípade, ak sú neviditeľné. Vedcom však pozorovania uľahčuje sledovanie pohybu vesmírnych objektov, najmä spomínaných komét a asteroidov.

Ako informuje portál Astronomy, vesmír je plný skupín telies, ktoré sa nachádzajú v rôznej vzdialenosti od Slnka. Napríklad Jupiter je obklopený skupinkou komét, ktoré sa pohybujú v určitej vzdialenosti od planéty a túto vzdialenosť nikdy neprekročia. Medzi Jupiterom a Neptúnom sa zas pohybuje skupinka zľadovatených kameňov.

Foto: pixabay

Okrem pozorovania využili vedci aj možnosť vytvoriť simuláciu za pomoci nástroja, ktorému sa hovorí „fast Lyapunov indicator“ (FLI). FLI sa používa na detekciu chaosu, ktorý pozostáva zo stabilných a nestabilných štruktúr, informuje portál Science Direct. Do štúdie vedci zahrnuli dáta týkajúce sa miliónov objektov a obežných dráh v slnečnej sústave a vytvorili model ukazujúci, ako sa kozmické superdiaľnice vytvárajú medzi 7 hlavnými planétami – od Venuše až po Neptún.

Tie najvýraznejšie oblúky sa vedcom podarilo zachytiť v okolí Jupitera, čo však vedcov príliš neprekvapilo. Po Slnku je totiž Jupiter druhým najmasívnejším objektom v našej slnečnej sústave. Vedci si myslia, že nový objav im pomôže lepšie pochopiť pohyb komét a asteroidov vo vesmíre. Okrem toho, umožní im to lepšie odhadnúť, ktoré asteroidy predstavujú pre Zem hrozbu.

Uložiť článok

Najnovšie články