Muži trpiaci ochorením COVID-19 majú v porovnaní so ženami trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že skončia na jednotkách intenzívnej starostlivosti, a tiež výrazne vyššie riziko úmrtia na súvisiace komplikácie. Vyplýva to z rozsiahlej vedeckej štúdie, o ktorej informovala agentúra AFP.
Vedci v rámci štúdie analyzovali v období medzi 1. januárom a 1. júnom 2020 viac ako tri milióny prípadov nákazy novým koronavírusom potvrdených v 46 krajinách sveta a 44 štátoch USA.
Riziko nákazy je rovnaké
Zistili pritom, že riziko koronavírusovej nákazy je úplne rovnaké u oboch pohlaví. U infikovaných mužov však zaznamenali skoro trojnásobnú pravdepodobnosť, že budú musieť byť hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti. Výrazne vyššie, až o 39 percent, bolo u nich aj riziko úmrtia na súvisiace komplikácie, uvádza sa v štúdii, ktorá vyšla v stredu v odbornom časopise Nature Communications.
„Tieto údaje môžu pomôcť lekárom, aby pri prístupe k pacientom zohľadnili skutočnosť, že pohlavie v prípade ťažkého priebehu ochorenia predstavuje rizikový faktor,“ uviedla spoluautorka štúdie Kate Webbová z univerzity v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike. Vedci dávajú vyššie riziká u mužov do súvislosti hlavne s biologickými rozdielmi medzi oboma pohlaviami, predovšetkým v oblasti vrodených i vývojových odlišností imunitného systému.
Ženy majú výhodu
Ženský organizmus okrem iného produkuje vyššie množstvo tzv. interferónov typu I, ktoré znižujú riziko abnormálnej imunitnej reakcie. Práve takáto reakcia, tzv. cytokínová búrka, je zrejme u časti pacientov príčinou závažného priebehu ochorenia COVID-19.
Ženy od ťažkých foriem choroby podľa všetkého chráni aj pohlavný hormón estradiol, ktorý podporuje efektivitu bielych krviniek (T-lymfocycov) a zvyšuje produkciu protilátok. „Mužský pohlavný hormón testosterón naproti tomu imunitný systém potláča,“ uviedli autori štúdie.
Zistené rozdiely medzi oboma pohlaviami v oblasti rizík súvisiacich s ochorením COVID-19 môžu podľa doktorky Webbovej ovplyvniť aj budúci vývoj vakcín proti novému koronavírusu. Odlišné imunitné odpovede u žien a u mužov boli podľa nej v minulosti zaznamenané v prípade očkovacích látok proti iných ochoreniam. To, či takéto rozdiely budú existovať aj v prípade vakcín proti koronavírusu, ukážu až ďalšie výskumy, píše AFP.
Nahlásiť chybu v článku