Foto: Viasat Nature/TS

Psy a mačky dobyli svet.

V súčasnej dobe žije na svete približne miliarda psov a 400 miliónov mačiek. Sú to naši verní miláčikovia aj napriek tomu, že niektorí z nich, najmä tí z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, žijú skôr nedobrovoľne nadivoko. Prežívajú na uliciach, pojedajú odpadky, to, čo im niekto dá a ak majú šťastie, dokážu takto prežiť aj niekoľko generácií. Avšak prirodzeným prostredím pre psov a mačky je domov s ľuďmi. A aj napriek tomu, že sa hovorí – pes býva u vás a vy bývate u mačky – princíp je vždy rovnaký.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rozdiely tvoria plemená. V prípade psov ich máme širokú škálu, konkrétne 350 čistokrvných plus milióny rôznych zmesiek, od drobných čivav cez priemerne stavaných krížencov „orieškov“ až po majestátne pastierske psy.

Všetci majú jedného predka

Trochu extrémom už je írsky vlkodav, ktorý často prerastie cez hlavu aj svojim majiteľom, a to doslovne. A aj napriek rozdielom všetky psy od čivavy až po vlkodava pochádzajú od jedného predka, klasického divokého vlka. Je to ťažko uveriteľný fakt, ale pred samotným procesom domestikácie neexistoval ani jeden pes. Vytváranie plemien bol neuveriteľný proces, ktorý neprestáva fascinovať dodnes.

Foto: pxhere

To isté sa týka mačiek, ktoré opäť pochádzajú z jedného predka, a to mačky divej (inak aj mačka lesná). Aj keď napríklad siamská mačka a mainská mývalia mačka vyzerajú ako iné živočíšne druhy, ide o veľmi príbuzné tvory.

Ilustračná foto: Pixabay

V určitom bode a čase, ako začali spolu ľudia a zvieratá žiť, spolupracovať a dokonca sa spoločne aj vyvíjať, tak začali vznikať aj ich vzájomné závislé vzťahy. Kto si niekedy zaobstaral psa alebo mačku, vie, že si do značnej miery vytvoril aj závislosť od nej. Výnimky síce potvrdzujú pravidlo, ale psy a mačky dokážu obmäkčiť srdce aj tých najväčších mrzúňov. Ide o empatické tvory, ktoré sa na nič nehrajú a okrem priamočiarosti sú naviac aj trpezlivé. Pokiaľ im, samozrejme, v minulosti človek neublížil.

Už 15-tisíc rokov

Psy sú našimi spoločníkmi a najlepšími priateľmi už približne 15-tisíc rokov, teda od poslednej doby ľadovej. „Psy sú našimi najstaršími zvieracími partnermi. Z DNA starovekých psov sa dozvedáme, kam až siaha naša spoločná história a napomáha nám porozumieť, kde sa vytvoril hlboký vzťah medzi psom a človekom,“ hovorí profesor Greger Larson z Oxfordskej unvierzity.

Niektorí sa nazdávajú, že vzťah človeka a psa začal vznikať v tej dobe, kedy človek začal prvýkrát kŕmiť vlka. Alebo tomu bolo inak? A čo teória, podľa ktorej človek a vlk lovili spolu, mali podobný cieľ a až časom sa rozdelili? Alebo si jednoducho niektorí ľudia vzali zo svorky vlčie mláďatá a tie s nimi vyrastali a stali sa ich vernými spoločníkmi? Možností je viacej.

Každopádne zdá sa, že všetky psie plemená pochádzajú z dvoch samostatných vlčích svoriek, ktoré sa postupom času vyvíjali na dvoch samostatných kontinentoch: v Európe a v severnej Ázii. K telesným zmenám potom vraj dochádzalo najmä kvôli zmenám v stave.

Foto: Unsplash.com

Modly v Egypte

U mačiek vieme, že k domestikácii došlo až o 4 000 rokov neskôr ako u psov. Začala sa najskôr, keď začali farmári bojovať s hlodavcami, ktoré im požierali úrodu a mačky boli ideálne na ich lov. Takže najprv boli mačky človekom tolerované, potom prijaté za spoločníkov a až v starovekom Egypte sa z nich stali modly, kedy boli dokonca po smrti mumifikované a pochovávané do okázalých hrobiek.

Väčšina súčasných druhov mačiek sa objavila približne v 19. storočí, kedy sa začali experimenty s krížením a nadšenými chovateľskými pokusmi zo strany šľachty.

Ilustračná foto: Pxfuel

Áno, psy a mačky sú tvory, ktoré sú s ľudskými životmi spojené už tak dlho, že si už ani nepamätáme, ako k tomu došlo. Rozlúskne nám to tím špecializovaných vedcov, ktorí nám svoje závery prezradia v 120-minútovom dokumentárnom seriáli Ako psy a mačky dobyli svet.

Pokiaľ by vás odpoveď na túto otázku zaujímala, nalaďte si prvý diel už v sobotu 14. novembra o 15:00 na televíznej stanici Viasat Nature.

Uložiť článok

Najnovšie články