Foto: Profimedia

Už na základnej škole sa učíme základné údaje týkajúce sa ľudského tela.

Aký by mal byť ideálny krvný tlak, ideálna telesná teplota, čo by ľudské telo robiť malo, respektíve nemalo, na čo si treba dávať pozor a tak ďalej. Ľudské telo však nie je nemenné. Dôkazom je fakt, že priemerná telesná teplota za posledných 20 rokov mierne poklesla.

Článok pokračuje pod videom ↓

Priemerná telesná teplota mierne poklesla

Priemernú teplotu ľudského tela ako prvý stanovil nemecký lekár Carl Wunderlich, ktorý tvrdil, že by sa mala pohybovať okolo 37°C. Podľa tejto telesnej teploty sa do dnešného dňa posudzuje, či je jedinec podchladený alebo naopak, či má horúčku. Zdá sa však, že ľudské telo sa postupne mení. Ako totiž informuje portál Science Advances, za posledné dve desaťročia priemerná telesná teplota zdravého dospelého jedinca mierne poklesla.

Ako informuje portál Phys, v priebehu posledných rokov bolo vykonaných niekoľko štúdií. Napríklad v roku 2017 bolo do výskumu zapojených 35-tisíc dospelých Britov, pričom priemerná telesná teplota zdravých ľudí sa pohybovala okolo 36,6°C. V roku 2019 bola vykonaná ďalšia štúdia, tentoraz v Amerike, pričom priemerná telesná teplota dosahovala len 36,4°C.

Foto: Unsplash

K podobným výsledkom sa dopracoval aj medzinárodný tím lekárov, ktorý sa zameral na bolívijský domorodý kmeň Tsimane. Antropológ Michael Gurven a jeho tím skúmajú domorodcov už 16 rokov, pričom priemerná telesná teplota obyvateľov Amazonky poklesla na 36,5°C. Vedci v štúdii dodávajú, že po celý čas skúmania používali rovnaké nástroje, rozdiely teda určite nevznikli následkom používania rozličných teplomerov. Navyše, analýza dát bola opakovaná niekoľkokrát a rozdiel bol prítomný po každom opakovaní.

Čo túto zmenu spôsobilo?

Samozrejme, odborníkov zaujíma, čo túto zmenu spôsobilo, sledovali preto aj faktory, ktoré k nej mohli prispieť, ako napríklad zmeny v telesnej hmotnosti či zmeny v prostredí. Gurven sa nazdáva, že niečo muselo prispieť k zmene ľudskej fyziológie a zrejme ide o faktor, ktorý neovplyvňuje len jednu konkrétnu populáciu.

Jedna z hypotéz hovorí, že sa to môže menej chorôb a infekcií, s ktorými musí ľudstvo bojovať. V priebehu rokov sa zlepšil hygienický štandard a vpred pokročila aj medicína. Viac ochorení dokážeme liečiť liekmi či zabrániť ich vzniku a šíreniu očkovaním. Vedci však dodávajú, že Bolívia nepatrí medzi krajiny s najmodernejším medicínskym vybavením, nemožno sa preto spoliehať na to, že pokles telesnej teploty zapríčinil práve tento faktor.

Foto: unsplash

Existuje univerzálna „normálna“ teplota?

Ďalšia z hypotéz hovorí, že ľudské telo je na tom lepšie ako pred 20 rokmi, čo znamená, že na boj s infekciami vynakladá menej úsilia. Okrem toho, mnohé ochorenia vieme liečiť rýchlejšie a efektívnejšie. Pred 20 rokmi napríklad viedlo respiračné ochorenie k výraznejšiemu zvýšeniu telesnej teploty ako v súčasnosti. Jednoducho povedané, vedci nedokážu nájsť jeden konkrétny dôvod, kvôli ktorému by k znižovaniu priemernej telesnej teploty dochádzalo.

Na záver vedci dodávajú, že neexistuje niečo ako univerzálna „normálna“ telesná teplota, ktorú by mal mať každý jeden človek na svete. Jeden človek môže mať telesnú teplotu 36,4°C a byť úplne v poriadku a ďalší zas môže mať 37°C a tiež byť celkom zdravý. Navyše, telesná teplota jedinca sa mení aj v priebehu dňa, ráno máme napríklad nižšiu telesnú teplotu ako poobede. Telesná teplota sa okrem toho mení aj v závislosti od veku, od vykonávanej fyzickej aktivity a u žien aj v závislosti od menštruačného cyklu.

Uložiť článok

Najnovšie články