Predstavte si, že vo vašom tele žije nejaký parazit a vy o tom spočiatku ani neviete… Áno, už toto je veľmi nepríjemná predstava, a to sme ešte len na začiatku. Tento parazit vo vašom tele totiž robí ešte desivejšie veci. Aj keď to vedci ešte nepotvrdili so stopercentnou istotou, podľa priebežných štúdií to vyzerá tak, že parazit ovláda ľudské konanie a správanie. Zoznámte sa s toxoplazmózou, ktorou je podľa odhadov nakazených od 30 do 60 % svetovej populácie.
Toxoplazmóza je parazitické ochorenie, ktoré spôsobuje parazit s menom Toxoplasma gondii, asi najznámejší jednobunkový parazit, ktorého cieľovou destináciou sú mačkovité šelmy. To mu však vôbec neprekáža v tom, aby sa zastavil aj u nás… Práve naopak, podľa odhadov lekárov sa tento parazit môže nachádzať v telách až 60 % ľudí po celom svete.
Životným cieľom tohto parazita je dostať sa do tela mačkovitej šelmy. Celý životný cyklus prebieha nasledovne. Nakazená mačka spolu s trusom vylúči aj vajíčka tohto parazita. Tie sa dostanú do tela menšieho teplokrvného živočícha, napríklad myši, v tele ktorej sa parazit vyvinie a začína svoju misiu dostať sa späť do tela mačky. Parazit napadne mozog hlodavca, ktorý začne vyhľadávať pach mačacieho moču. Zdravé myši pred týmto zápachom utekajú, no tie, ktorých konanie ovplyvňuje tento parazit, robia presný opak. A tak sa myš dostáva do blízkosti mačky a prechod parazita do tela predátora ďalej zariadi príroda. Nakazená myš sa tak nevedomky vyberá na dobrovoľnú smrť zožratím len preto, že jej to parazit nakázal.
Tieto poznatky sú známe už od roku 2007, no ako v skutočnosti vyplýva, Toxoplasma gondii na človeku ešte celkom preskúmaná nie je. Keďže parazit je zameraný na mačkovité šelmy, teda aj bežné mačky, hojne sa rozšíril aj medzi ľuďmi. Podľa predbežných výskumov však lekári tvrdia, že parazit silno ovplyvňuje aj naše konanie a správanie. Spôsobuje vraj zmeny v produkcii mozgových hormónov, zvyšuje podráždenosť a agresivitu, zvyšuje sexuálnu aktivitu, no naopak znižuje emocionálnu hĺbku pohlavného styku. Ďalej znižuje pud sebazáchovy, sociálnu inteligenciu a spomaľuje vaše reakcie. Jednoducho z vás robí ľahký cieľ pre potenciálneho predátora….
Zdá sa vám to nereálne aby nejaký jednobunkový parazit ovládal vaše konanie? Potom vás možno presvedčí výpoveď českého profesora Jaroslava Flegra, ktorý sa výskumom toxoplazmózy zaujímal a sám bol týmto parazitom infikovaný. Podľa jeho slov : „Nebál som sa trúbiacich áut, ktoré sa na mňa po ceste rútili. Mal som neprirodzene pomalé reakcie a v kritických situáciách som nepociťoval žiadny strach… Myšlienka, že za podivné sebadeštrukčné zmeny v správaní môže práve tento parazit sa mi priam ponúkla.“
Nahlásiť chybu v článku