Na Slovensku v stredu (5.8.) pribudlo 63 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo tak evidujeme 2480 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Včera sa vykonalo 2667 testov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.
V pondelok pribudlo 47 vyliečených pacientov. Celkovo sa tak z ochorenia vyliečilo 1824 ľudí. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 29 pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je jeden človek, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje jeden pacient s ochorením COVID-19.
Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 272 322 vzoriek. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je 29.
Koronavírus online: Mapa a grafy situácie na Slovensku | Aktuálne správy
Pozitívne testovaných bolo 32 žien a 31 mužov vo veku od 15 do 81 rokov okresoch Trenčín (15), Bánovce nad Bebravou (14), Bratislava (10), Prievidza (6), Vranov nad Topľou (4), Košice (3), Poprad (2), Ilava (2), Prešov (1), Čadca (1), Malacky (1), Stará Ľubovňa (1), Rožňava (1), Nové Mesto nad Váhom (1) a Považská Bystrica (1).
Testovanie nepoškodzuje hematoencefalickú bariéru
Testovanie na koronavírus nepoškodzuje takzvanú hematoencefalickú bariéru. Ministerstvo zdravotníctva to uviedlo na sociálnej sieti ako reakciu na šírenie dezinformácií, podľa ktorých má byť testovanie skrytou metódou vytvorenia vstupu do mozgu pre infekcie.
Ako ministerstvo vysvetlilo, táto bariéra je medzi krvnými cievami a mozgovým tkanivom a v nosohltane sa vôbec nenachádza. Rezort upozorňuje, že sa nachádza v mozgu vo vnútri lebky, kam sa odberové paličky vôbec nedostanú. Reakciu, že ide o hoax uverejnila aj Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku.
Ministerstvo rovnako vyvracia dezinformácie o tom, že človek má byť po výtere náchylnejší na choroby, keďže sa pri odbere nijako neporuší žiadna prirodzená ochranná bariéra ani funkcia imunitného systému. Rovnako nie je pravda ani to, že by sa vplyvom rúšok hromadili v nose a dýchacích cestách mikróby alebo CO2.
„Je dokázané, že rúška sú výbornou ochranou nie len pred nákazou koronavírusmi, ale aj inými mikróbmi, keďže zabraňujú prieniku kvapôčok slín a hlienu, ktoré koronavírus prenášajú,“ dodal rezort.
Nahlásiť chybu v článku