Ilustračná foto: publicdomainpictures.net

Rasizmus je všadeprítomný. Aj v lekárskych knihách.

V poslednej dobe sa stále viac hovorí o rasizme, najmä v súvislosti so zabitím Georga Floyda a hnutím Black Lives Matter. V USA je rasizmus v spoločnosti pomerne hlboko zakorenený a prejavuje sa v mnohých oblastiach. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pomerne prekvapivým príkladom, ktorý momentálne ľudia zdieľajú na internete, je stránka v lekárskej učebnici. Kniha bola vydaná v roku 2017 a poukazuje, že rasizmus sa nachádza aj v literatúre, v ktorej by ste ju nečakali, uvádza web IFLScience.

Učebnica Nursing: A Concept-Based Approach to Learning obsahuje okrem iného kapitolu s názvom „Kultúrne rozdiely v reakcii na bolesť„, v ktorej sa nachádzaja mnoho nepravdivých názorov na to, ako rôzne etnické skupiny reagujú na bolesť. Mimochodom, v knihe chýba opis belochov.

Príklady z knihy

Pri Araboch či moslimoch je uvedené, že nemusia požadovať lieky proti bolesti, namiesto toho za ňu ďakujú Alahovi, ak je výsledkom liečebného procesu. Ďalej sa uvádza, že bolesť pokladajú za skúšku viery a preto moslimovia musia vydržať viac bolesti ako prejav viery výmenou za odpustenie a milosrdenstvo.

Čínski pacienti si zas nemusia pýtať lieky, lebo nechcú odvádzať pozornosť sestričiek od dôležitejších úloh. Indovia zase veria, že bolesť ich pripravuje na lepší budúci život.

Pri černochov je uvedené, že vykazujú vyššiu intenzitu bolesti ako iné kultúry a veria, že bolesť a utrpenie je nevyhnutné. Židia zase majú často hlasný prejav a požadujú pomoc. Veria, že bolesť musia každému oznamovať a iní ju musia uznať.

Hispánci môžu veriť, že bolesť je druh trestu a ak majú ísť do neba, musia ju vydržať. Líšia sa však prejavom pri bolesti. Niektorí sú stoickí, iní ju dávajú výrazne najavo.

Pri domorodých Američanoch, teda Indiánoch, sa uvádza, že uprednostňujú lieky, ktoré požehná ich kmeňový šaman. Ak sa ich lekár či sestrička opýta, aby na stupnici udali číslo na ohodnotenie bolesti, môžu voliť posvätné čísla.

Ilustračná foto: Pixabay

Môže spôsobiť zlú diagnostiku

V učebnici sa tak nachádza mnoho stereotypov, ktoré vychádzajú z rasizmu. To však môže viesť k tomu, že pacienti nemusia dostať adekvátnu úľavu od bolesti. V prípade židovského pacienta môže skončiť diagnóza s tým, že bolesť je miernejšia ako pacient uvádza. Podobne to môže dopadnúť aj v prípade černochov, ktorí nemusia dostať dostatočne silné lieky proti bolesti.

Vydavatelia knihy sa ospravedlnili za kapitolu a odstránili ju z nasledujúcich vydaní. Učebnica je však dôsledkom širšieho problému v medicíne. Výskum ukazuje, že černosi v USA nedostávajú vždy adekvátnu liečbu na ich bolesť.

Ilustračná foto: Pixabay

Stereotypy prevládajú aj u študentov medicíny

Štúdia v roku 2016 zistila, že veľký počet belošských študentov medicíny si myslí, že černosi majú hrubšiu kožu, ich krv sa zráža rýchlejšie, alebo že majú menej citlivých nervových zakončení.

Po prieskume dostali študenti, ktorí si toto mysleli simulovaných pacientov na vyhodnotenie. Boli to belosi a černosi s diagnózou obličkového kameňa a tiež zlomeniny nohy. Títo študenti tiež vykazovali nižšie hodnotenie bolesti u černošských pacientov ako u belochov a tomu aj podrobovali odporúčania liečby.

V tomto prípade dobrou správou je, že študenti, ktorí na začiatku neprejavovali falošné presvedčenie, nepreukazovali ani žiadnu rasovú nezaujatosť pri stanovení liečby.

Uložiť článok

Najnovšie články