Pri odrezaní hocijakej časti tela je vždy dôležitý čas. Platí tu jednoduchá rovnica. Čím kratšie je orgán či časť tela odrezaná od organizmu, tým je väčšia úspešnosť, že bude po správnom prišití fungovať. V prípade penisu je to krátka doba, keďže orgán bez prísunu krvi začne veľmi rýchlo odumierať.
Aj preto je chirurgický zákrok, ktorý sa podaril lekárom v Spojenom Kráľovstve taký významný, uvádza portál ScienceAlert. Prípad 34-ročného muža opísali lekári v BMJ Case Reports.
Prišitie po takmer jednom dni
Muž s paranoidnou schizofréniou si úmyselne počas záchvatu odrezal penis a pokúsil sa siahnuť si na život. Bol objavený 15 hodín po tomto akte a bol prevezený do nemocnice, kde bol resuscitovaný a prevezený na operačnú sálu.
Lekári v Birminghame po 23 hodinách úspešne prišili penis k telu. Zamerali sa na hlavné cievy a zistili, že sú stále vo funkčnom stave. Jeden z dôležitých nervov bol však už nenávratne poškodený, no podarilo sa im priviezť krv naspäť do penisu.
Operácia sa podarila
Operácia bola úspešná a muž bol už po šiestich týždňoch od zákroku schopný dosiahnuť úplnú erekciu. Vyskytla sa však aj nekróza kože, čo sa zvládlo kožnými štepmi.
„Úspešnosť tohto prípadu by mala povzbudiť chirurgov, aby sa vždy pokúsili o opätovné prišitie penisu a to aj po dlhej dobe, ako bol orgán oddelený od tela,“ uvádzajú chirurgovia z nadácie Trust v Birminghame.
Náročný proces
Opätovné pripojenie penisu je pomerne zriedkavé a v lekárskej literatúre je zaznamenaných iba približne 100 prípadov. Keď dôjde k amputácii je čas vždy kľúčový. Navyše si vyžaduje kvalitný zdravotnícky personál so znalosťami z mikrochirurgie, ďalej kvalifikovaných urológov a plastických chirurgov.
V minulosti, pred viac ako 20 rokmi sa lekárom podarilo úspešne prišiť penis 4-ročnému chlapcovi po 18 hodinách od nešťastného odrezania. Vo všeobecnosti je však úspešnosť v takýchto prípadoch a po takej dlhej dobe, veľmi nízka.
Predtým sa odrezaný penis šil bez toho, aby sa opravovali cievy či nervy. To však často viedlo k zlyhaniu nervov a k zjazveniu močovej trubice, čo komplikovalo vyprázdňovanie močového mechúra. Preto sa dnes uprednostňuje postup založený na mikrochirurgii a oprave nervov, ktorá orgánu prinavráti plnú funkčnosť.
Nahlásiť chybu v článku