Vírus HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS je už dlhé desaťročia predmetom mnohých výskumov a testov. V skutočnosti sa už dvom ľuďom, označeným ako Berlínsky a Londýnsky pacient, podarilo z ochorenia vyliečiť a vírus HIV je v ich tele neaktívny. Vyliečenie však bolo spôsobené sekundárne, keď im transplantovali kostnú dreň v dôsledku rakoviny od darcu, ktorý je prirodzene odolný voči HIV.
Toto nie je práve najvhodnejšia cesta liečby HIV, najmä preto, že už existujú liečby, ktoré zaručujú, že aj ľudia s vírusom HIV dokážu žiť dlhý a zdravý život.
Až 6 mesiacov
V časopise Nature však bol publikovaný článok o novej a dlho pôsobiacej liečbe, uvádza portál IFLScience. Vedci vyvinuli molekulu s názvom GS-6207, ktorá sa zameriava na ochranný plášť vírusu – kapsid, kde je genetický materiál vírusu uzatvorený.
Navrhnutá molekula sa pevne viaže na kapsid a vírusu tak spôsobuje problém pri jeho replikácii. Veľkou výhodou tohto liečiva je, že sa nemusí užívať denne ako väčšina liečiv proti HIV. Testy ukázali, že v tele ostáva po dobu až 6 mesiacov, takže sa predpokladá, že ho bude potrebné podávať iba dvakrát ročne. To je pre mnohých ľudí obzvlášť výhodné.
Aj pri odolných kmeňoch
Ďalšou skvelou správou je, že molekula je účinná proti viacerým kmeňom HIV, a to vrátane variantov, ktoré sú rezistentné na súčasné antiretrovírusové látky. Nielen, že sa molekula môže využívať na liečbu, ale je možné ju užívať ako prevencia u rizikových skupín.
Vedecký tím molekulu ambiciózne opisuje ako „potenciálny transformačný nástroj v úsilí o ukončenie globálnej epidémie HIV“.
Potrebné ďalšie testy
Výsledky sú zatiaľ veľmi pozitívne, no je potrebné sa držať pri zemi. Po prvé, tím uskutočnil štúdiu na 40 zdravých jedincoch, ktorá ukázala, že liečivo je všeobecne bezpečné. Následná klinická štúdia sa uskutočnila na 32 pacientoch s neliečeným HIV-1 a jednorazová dávka GS-6207 významne znížila vírusovú záťaž po dobu 9 dní. Molekula však môže byť doplnkom k existujúcim antiretrovírusovými látkam a poskytovať tak kombinovanú liečbu.
Liečivo tak zatiaľ nie je úplne schválené a musia nasledovať ďalšie testy. Je to však ďalší významný krok v boji so zákerným vírusom a takisto v uľahčení života ľuďom, ktorí sú ním nakazení.
Nahlásiť chybu v článku