Vedci objavili záhadnú a predtým neznámu štruktúru nachádzajúcu sa hlboko pod Tichým oceánom medzi zemským jadrom a zemským plášťom. Momentálne nie je známe z čoho presne sa štruktúra skladá, ale vedci oznamujú, že zistenie im poskytuje príležitosť lepšie pochopiť zložité procesy, ktoré menili a vyvíjali našu planétu v priebehu času.
Keď nastane zemetrasenie, vytvoria sa pod zemským povrchom seizmické vlny, ktoré dokážu putovať aj tisíce kilometrov, informuje portál IFL Science.
Analýza seizmografmi
Keď tieto vlny narazia na miesta s odlišnou teplotou, či iným zložením hornín, môže sa zmeniť ich rýchlosť alebo sa začnú ohýbať, alebo inak rozptyľovať. Následne vedci ozvenu týchto vĺn zachytia a analyzujú. Správne rozmiestnenými seizmografmi po celom svete a meraním času či amplitúd týchto ozvien sa môžu odhaliť podpovrchové vlastnosti a rôzne štruktúry. Výskum uskutočnený geofyzikmi z Marylandskej univerzity však bol do značnej miery obmedzený a dokázal vykonať takéto merania iba po častiach.
Geofyzici analyzovali tisíce záznamov seizmických vĺn, ktoré putovali pod hladinou Tichého oceánu, pričom skúmali špecifické vlny, ktoré dokázali priniesť informácie o štruktúrach medzi roztaveným zemským jadrom a plášťom.
Záhadné štruktúry
V takmer polovici vĺn našli vedci trojrozmerné štruktúry v blízkosti jadra a plášťa. Boli to neobvykle husté a horúce horniny. Konkrétne sa veľká časť našla pod sopečnými ostrovmi Marquesas v Tichom oceáne a je pravdepodobné, že tieto štruktúry stoja za vznikom mnohých sopečných ostrovov.
„Našli sme ozveny na približne 40 % všetkých všetkých seizmických vĺn,“ uviedol Vedran Lekik, docent na Marylandskej univerzite a spoluautor štúdie. „Bolo to prekvapujúce, pretože sme očakávali, že budú zriedkavejšie a že anomálne štruktúry na hranici jadra a plášťa sú oveľa rozšírenejšie ako sme očakávali.“
Tento pohľad na hranicu plášťa a jadra, ktorý odhalil veľké množstvo podpovrchových štruktúr nám poskytuje nový pohľad na tektonické dosky, ktoré formovali našu planétu v priebehu miliónov rokov.
Nahlásiť chybu v článku