Ak áno, správa, že je to možné, vás určite poteší. Vedcom sa totiž podarilo dokázať, že svoje spomienky dokážeme meniť. Niektoré tak dokážeme spraviť silnejšími, a naopak, niektoré môžu trochou snahy takmer úplne vyblednúť.
Ako ukázala nedávna štúdia, ktorú uverejnil portál Spring, tie najsilnejšie spomienky máme na zážitky, ktoré pre nás boli nejakým spôsobom obohacujúce alebo výrazné. Najväčšiu silu im však dodáva to, že si ich vo svojej mysli neustále “prehrávame” a spomíname na ne.
Funguje to tak, že zakaždým, keď si nejakú spomienku vybavíme, predlžujeme jej životnosť – počas jej “prehratia” sa totiž posilňuje konkrétne tá neurálna dráha, ktorá túto spomienku drží v našej mysli. Čím častejšie si danú spomienku opakujeme, tým je neurálna dráha silnejšia. To spôsobuje, že šťastné spomienky sa nám javia ako ešte viac šťastné, no platí to aj naopak – nešťastné spomienky sa nám javia ako ešte smutnejšie.
Faktom je však aj to, že časom na množstvo zlých spomienok zabúdame. Ako je to možné? Odpoveďou je tzv. “psychologický imunitný systém”. Vďaka nemu bojuje naša myseľ s negatívnymi spomienkami automaticky – bez toho, aby sme my museli niečo vedome robiť. Deje sa tak jednoducho preto, aby sme boli šťastnejší – vtedy totiž naša myseľ i naše telo fungujú najlepšie.
Ak sa teda chcete nejakých spomienok zbaviť (samozrejme ak nejde o niečo extra závažné), a chcete to rýchlo, to najlepšie, čo pre seba môžete spraviť, je úplne na to prestať myslieť. Vždy, keď sa pristihnete pri tom, že si danú spomienku opäť vybavujete, veľmi rýchlo sa zamestnajte niečím iným – začnite sa napríklad plne sústrediť na nejaký predmet, ktorý máte práve poruke, a začnite si ho v mysli veľmi detailne opakovať, alebo začnite rátať odzadu od 100 do 0.
Jednoducho si na danú vec zakážte myslieť. Ako spomínaná štúdia potvrdila, ak sa vám to podarí, časom vybledne vo vašej mysli natoľko, že vás už nebude prenasledovať.
spring
Nahlásiť chybu v článku