Ilustračná foto: Pixabay

Čínska vláda ponúka farmárom finančnú hotovosť za to, že sa vzdajú chovu exotických zvierat.

Narastá totiž tlak, aby Peking zasahoval proti ilegálnemu obchodu s divými zvieratami, ktorému sa pripisuje vina za vypuknutie nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. V utorok o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čínske úrady prvýkrát prisľúbili, že vyplatia chovateľov exotických zvierat – snažia sa tak odstrániť zakorenený zvyk, oznámili aktivisti za práva zvierat.

Čína v posledných mesiacoch zakázala predaj divých a exotických zvierat na konzumáciu a ako dôvod uviedla riziko prenosu chorôb na ľudí, ale stále je povolené obchodovanie na iné účely vrátane výskumu a tradičnej medicíny.

Smrtiaci koronavírus – prvýkrát hlásený v stredočínskom meste Wu-chan – sa podľa všeobecného názoru preniesol z netopierov na ľudí a následne sa rozšíril do celého sveta.

Dve stredočínske provincie už načrtli podrobnosti programu na vyplatenie peňazí farmárom, čo im má pomôcť v prechode na iné možnosti živobytia.

Provincia Chu-nan v piatok predstavila systém odškodnenia, ktorým chce presvedčiť chovateľov, aby prešli na chov iných domácich zvierat alebo na produkciu čaju a bylinkových liečiv.

Úrady ponúkajú 120 jüanov (približne 16 eur) za kilogram kobry, koralovky retiazkovej či štrkáča, pričom za kilogram potkana bambusového dávajú 75 jüanov (10 eur).

Cibetka – zviera, ktoré podľa presvedčenia odborníkov prenieslo SARS (ťažký akútny respiračný syndróm) na ľudí a pred takmer dvoma desaťročiami spôsobilo epidémiu iného koronavírusu – má cenu 600 jüanov (78 eur).

Susedná provincia Ťiang-si takisto zverejnila dokumenty s plánmi, ktoré majú pomôcť farmárom zbaviť sa exotických zvierat a zaistiť im finančnú podporu.

Štátny denník v tejto provincii Jiangxi Daily minulý týždeň informoval, že provincia má vyše 2300 takýchto oprávnených chovateľov a väčšina z nich chová zvieratá na konzumáciu.

Zvieratá majú hodnotu približne 1,6 miliardy jüanov (207,6 milióna eur)

Obe provincie, Chu-nan a Ťiang-si, susedia s provinciou Chu-pej, kde sa koronavírus prvýkrát koncom decembra objavil.

Organizácia na ochranu práv zvierat Humane Society International (HSI) uviedla, že provincie Chu-nan a Ťiang-si sú „hlavnými provinciami na chov týchto zvierat“, pričom Ťiang-si zažíva rýchly rozmach tohto obchodu – predovšetkým posledných desať rokov.

Príjmy z chovu dosiahli v roku 2018 výšku desať miliárd jüanov (1,3 miliardy eur), dodala organizácia HSI.

Uviedla tiež, že podobné plány by mali čínske úrady predstaviť po celej krajine.

Uložiť článok

Najnovšie články