Keď sa povie slovo „dvojičky“, väčšina ľudí očakáva dvoch identických súrodencov. Nie vždy to tak je, dvojičky nemusia byť identické a dokonca nemusia byť ani rovnakého pohlavia. Otázkou, prečo je to tak a prečo sa vlastne dvojičky rodia, sa vedci zaoberajú už roky. Podarí sa záhadu konečne vyriešiť?
Prečo sa rodia dvojčatá?
Identické dvojičky sa narodia vtedy, keď sa jedno oplodnené vajíčko rozdelí vo dvoje, neidentické dvojičky sa zas narodia, keď dôjde súčasne k oplodneniu dvoch samostatných vajíčok. Pre vedcov tento proces už dlho predstavuje záhadu. Ako informuje portál Science Alert, v odbornom časopise Nature Ecology & Evolution bola publikovaná štúdia venujúca sa tomu, prečo vôbec dochádza k oplodneniu dvoch vajíčok, keď donosenie a pôrod dvojčiat je rizikom pre matku, ale aj pre deti.
Už v roku 1970 sa Michal Bulmer zaoberal otázkou, či je dvojitá ovulácia zámerom prírody alebo náhodou. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o náhodu, keďže žena nededí schopnosť, v rámci ktorej by sa v jej tele vajíčka zámerne delili a umožnili narodenie identických dvojčiat. Avšak pravdepodobnosť, že sa žene narodia neidentické dvojičky sa mení vekom a navyše, táto schopnosť je dedičná. To neznie ako náhoda.
Ako sme spomínali, donosenie dvojčiat je pomerne nebezpečné, hrozí vyššie riziko úmrtia ako pri jednom dieťati a v ohrození sa ocitá aj život matky. Vedci sa nazdávajú, že ženské telo je stavané tak, aby vynosilo naraz len jedno dieťa. Prečo sa teda evolúcia nepostarala o to, aby sa dvojičky nerodili? Zdá sa, že schopnosť vynosiť dvojčatá predstavuje pre ženy evolučnú výhodu. Ukázalo sa totiž, že v populáciách s vysokou mierou plodnosti majú ženy, ktoré porodili dvojičky, počas svojho života viac detí ako tie, ktoré dvojičky nikdy nemali.
Predstavuje schopnosť porodiť dvojičky evolučnú výhodu?
Aby vedci otázky zodpovedali, vytvorili matematický model, do ktorého zahrnuli údaje týkajúce sa toho, koľko detí a matiek pôrod prežije. Vedci vďaka modelu vytvárali simulácie, v ktorých dochádzalo k ovulácii jedného alebo dvoch vajíčok a menil sa aj vek žien. Následne sa porovnávalo, koľko detí prežije pôrod pri rôznych ovulačných vzorcoch. Ukázalo sa, že u žien, u ktorých vo veku okolo 25 rokov nastala zmena a namiesto jedného vajíčka dochádzalo k ovulácii dvoch, bola vyššia pravdepodobnosť, že porodia zdravé dieťa.
Zmena v ovulácii je výhodná najmä preto, lebo so zvyšujúcim sa vekom ženy klesá pravdepodobnosť, že sa z oplodneného vajíčka narodí zdravé dieťa. Pri dvoch vajíčkach je vyššia šanca, že sa aspoň z jedného vyvinie zdravý plod. Ideálne teda pre ženu je, ak dochádza k ovulácii dvoch vajíčok, ale oplodní sa len jedno. Zdá sa teda, že oplodnenie dvoch vajíčok, a teda narodenie dvojčiat, je vedľajším efektom evolučnej výhody.
Science Alert
Nahlásiť chybu v článku