Preletela ponad Los Angeles, neskôr aj ponad Central park v centre New Yorku, nakoniec našťastie dopadla do otvoreného oceánu. Počas včerajšieho dňa na Zem dopadli zvyšky obrovskej čínskej rakety. Za posledné desaťročia ide o najväčší vesmírny odpad, ktorý nekontrolovateľne dopadol na povrch našej planéty.
Jeden z najväčších objektov vesmírneho odpadu včera nekontrolovateľne dopadol na našu planétu do oblasti Atlantického oceánu v blízkosti západnej Afriky, informuje americká CNN. Išlo o čínsku raketu s hmotnosťou takmer 18 ton, ktorá na obežnej dráhe Zeme krúžila približne týždeň. Raketa Long March 5B odštartovala 5. mája z čínskeho vesmírneho strediska Wenchang, podľa magazínu Forbes malo ísť o testovací let prototypu rakety podobnej modelu Crew Dragon spoločnosti SpaceX.
Zvyšky mali zhorieť v atmosfére
Podľa magazínu Forbes sa očakávalo, že zvyšky čínskej rakety pri návrate na Zem zhoria v atmosfére, nakoniec to však bolo inak. Návrat rakety bez ľudskej posádky je navyše nekontrolovateľný a veľmi ťažko predvídateľný, nakoľko vesmírny odpad do atmosféry vstupuje mimoriadne veľkou rýchlosťou. Podľa Forbes existovalo riziko, že zvyšky z rakety môžu dopadnúť na zemský povrch, nakoniec našťastie pristáli v Atlantiku pri pobreží západnej Afriky.
„Ide o najväčší objekt, ktorý sa nekontrolovateľne vrátil na Zem od návratu 39-tonovej orbitálnej stanice Saľut-7 v roku 1991,“ napísal na Twitter Jonathan McDowell, ktorý patrí medzi popredných astrofyzikov Harvardovej univerzity.
Trosky čínskej rakety sú tak najväčším vesmírnym odpadom, ktorý dopadol na Zem za posledné desaťročia. V histórii vesmírneho výskumu ide o štvrtý najväčší pád trosiek, sumarizuje CNN. Väčšie telesá dopadli na Zem v rokoch 1975 a 1979 (projekt Skylab), v roku 1991 (Saľut-7). Americká CNN do zoznamu zaraďuje aj haváriu raketoplánu Columbia, ktorý pri návrate na Zem.
The CZ-5B-Y1 core stage is in a 155 x 366 km orbit, and is expected to reenter around May 11. At 17.8 tonnes, it is the most massive object to make an uncontrolled reentry since the 39-tonne Salyut-7 in 1991, unless you count OV-102 Columbia in 2003.
— Jonathan McDowell (@planet4589) May 7, 2020
Akoby padli trosky lietadla
Nekontrolovateľný návrat vesmírneho odpadu na zemský povrch pritom môže predstavovať aj určité riziko. „Keď sa trosky dostanú do nižších častí atmosféry, pohybujú sa už relatívne pomaly. V najhoršom prípade by mohli zničiť aj rodinný dom,“ povedal pre CNN McDowell. V prípade nárazu na pevninu by vesmírne trosky podľa astrofyzika z Harvardovej univerzity spôsobili podobné škody, akoby pád trosiek lietadla po leteckom nešťastí.
Predpovedať miesto dopadu a dráhu trosiek vesmírneho odpadu je pre ich prvotnú mimoriadnu rýchlosť takmer nemožné. Podľa amerického astrofyzika trosky preleteli ponad územie Austrálie, Spojených štátov amerických aj Afriky, pričom nakoniec skončili vo vodách Atlantického oceánu.
And a new prediction: between 1443 and 1555 UTC. Finally we can narrow down potential reentry areas in Australia, US, Africa pic.twitter.com/0dxRX02QfP
— Jonathan McDowell (@planet4589) May 11, 2020
Nahlásiť chybu v článku