To zodpovedá záväzku konkurenčného koncernu BP. „Očakávania spoločnosti sa v rámci diskusií o zmene klímy rýchlo zmenili,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Ben van Beurden. Dodal, že Shell sa teraz snaží naplniť vlastné ambície a chcel by sa stať do roku 2050, alebo aj skôr, energetickým podnikom s nulovými emisiami.
Ropný koncern spresnil, že sa bude snažiť znížiť emisie pri výrobe, tzv. čistú uhlíkovú stopu svojich energetických produktov, o 30 % do roku 2035 a o 65 % do roku 2050. Cieľom Shell je „pomôcť obmedziť priemerný nárast teploty na 1,5 stupňa Celzia v súlade s Parížskou dohodou o zmene klímy“.
Shell prišiel s týmto sľubom v čase, keď ropný sektor zasiahol pád cien ropy na takmer 20-ročné minimá, keďže pandémia nového koronavírusu nasmerovala globálnu ekonomiku do recesie. Situáciu ešte zhoršuje nadmerná ponuka ropy na trhu, ktorá je dôsledkom nedávnej cenovej vojny medzi Saudskou Arábiou a Ruskom.
Pád cien ropy značne zaťažil financie Shell a prinútil koncern znížiť investície
Vo februári vyhlásil hlavný súper Shell – britský koncern BP, že sa pokúsi dosiahnuť „nulové“ emisie uhlíka do roku 2050. Vyslúžil si však kritiku zo strany environmentálnych aktivistov za nedostatok podrobností o tom, ako plánuje dosiahnuť tento cieľ.
Nahlásiť chybu v článku