Pacientom trpiacim chronickými bolesťami vie súčasná medicína pomerne účinne pomôcť. Nie je to však bez následkov. Pri dlhodobých a silných bolestiach lekári využívajú opiáty. Tie síce úspešne bolesť tlmia, sú však návykové a ich užívanie sprevádzajú viaceré, často veľmi nepríjemné, vedľajšie účinky. Pre pacientov s chronickými bolesťami sa však črtá nová nádej, užívať by mohli jed z tarantúl.
Najnovší výskum odborníkov z univerzity v austrálskom štáte Queensland naznačuje, že určité molekuly, ktoré sa nachádzajú v jede tarantúl môžu byť použité ako bezpečné lieky na tlmenie chronickej bolesti. Austrálski vedci v tlačovej správe popisujú nový miniproteín, ktorý dokáže zmierniť silnú bolesť a navyše bez tradičných vedľajších účinkov.
Jed bez nežiadúcich účinkov
Na tlmenie silnej bolesti sa vo svete využívajú najčastejšie opiáty ako morfín, či jemu podobné lieky fentanyl a oxykodón. Podľa Dr. Christiny Schroeder z Inštitútu molekulárnej biológie univerzity v Queenslande však svet potrebuje účinné alternatívy. „Aj keď sú opiáty účinné v tlmení bolesti, prinášajú mnoho nežiadúcich účinkov, ako napríklad nevoľnosť, zápcha či riziko závislosti, ktorá pre spoločnosť predstavuje obrovskú záťaž,“ hovorí Schroeder v tlačovej správe univerzity.
Jej výskumnému tímu sa teraz zrejme poradilo takúto účinnú alternatívu objaviť. V jede tarantúl objavili miniproteín, ktorý sa v ľudskom tele dokáže viazať na receptory bolesti. Výsledkom je úľava od silnej bolesti, a to bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré sprevádzajú užívanie opiátov.
Prvé testy sú pozitívne
Miniproteín z jedu tarantúl už klinicky otestovali na myšiach a výsledky sú vynikajúce. „Naše zistenia môžu viesť k alternatívnej metóde liečby bolesti bez vedľajších účinkov so znížením závislosti na opiátoch v celej spoločnosti,“ hodnotí výsledky výskumu Schroeder. Ďalším krokom sú v podobných výskumoch spravidla klinické testy na ľuďoch, až tie ukážu, či by mohol byť jed z tarantúl skutočným riešením problémov s opiátmi.
Nahlásiť chybu v článku