Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba). Foto: TASR/AP

Určená bude na liečbu nakazených pacientov a ochranu zdravých jednotlivcov pred infekciou.

Slovenská biotechnologická spoločnosť AXON Neuroscience vyvíja vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Spoločnosť má viac než 20 rokov skúseností vo vývoji bezpečných a imunogénnych peptidových vakcín. Jej dobre zavedená škálovateľná technológia umožnila spoločnosti v uplynulých týždňoch rýchlo konať a vytvoriť novú peptidovú vakcínu v rámci podpory globálneho boja proti ochoreniu COVID-19.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na vakcíne pracujú desiatky vedcov

„Máme viac ako šesťdesiat vedcov s odbornými znalosťami v kľúčových odboroch – imunológia, farmakológia, štrukturálna biológia, proteomika, genomika – vďaka čomu má Axon ideálne podmienky na nájdenie rýchleho riešenia pre boj s novým koronavírusom,“ uviedol hlavný vedecký pracovník spoločnosti Norbert Žilka.

Vakcína na báze peptidov

Spoločnosť Axon pri vývoji novej profylaktickej vakcíny použila svoju zavedenú platformu vakcín na báze peptidov. Určená bude na liečbu nakazených pacientov a ochranu zdravých jednotlivcov pred infekciou.

Vakcína obsahuje iba vybrané epitopy schopné vyvolať imunitné reakcie buniek, ktoré bránia stretu vírusového proteínu s cieľovými ľudskými bunkami a nedovolia tak vírusu vniknúť do buniek a šíriť sa. Tento prístup má zabrániť neželaným vážnym vedľajším účinkom, ktoré zaznamenali pri predchádzajúcich štúdiách konvenčných vakcín proti SARS-CoV.

foto: TASR/AP

U starších pacientov, ktorí sú ochorením COVID-19 najviac ohrození, môžu vzniknúť vážne problémy s dýchaním a zápal pľúc, ktoré môžu následne viesť k trvalému poškodeniu pľúc či dokonca k smrti. Seniori vo všeobecnosti nereagujú dobre na očkovanie, preto má bežné očkovanie u ich len obmedzený efekt.

Spoločnosť Axon vyvinula inovatívne technológie, ktoré stimulujú imunitné systémy starších ľudí a ľudí s imunodeficienciou s cieľom zabezpečiť ochranu tejto zraniteľnej časti populácie.

„Ľudský imunitný systém sa s vekom pomaly zhoršuje. Preto sú starší ľudia veľmi citliví na SARS-CoV-2 a majú sklon k ťažkým respiračným komplikáciám. Veríme, že máme bezpečný a efektívny koncept vakcíny, ktorý zabráni budúcemu šíreniu ochorenia COVID-19 a zároveň ochráni najzraniteľnejšie skupiny,” uviedla profesorka Eva Kontseková, imunologička a vedúca imunoterapie v Axone.

Spoločnosť dúfa, že vďaka zrýchleným regulačným postupom by sa nová vakcína mohla dostať do obehu už v septembri 2020.

Uložiť článok

Najnovšie články