Najmenej 90 % mužov a žien na svete má aspoň nejaké predsudky voči ženám, ukázala nová štúdia Organizácie Spojených národov (OSN). V analýze, ktorá sa venovala rodovým spoločenským normám, spracovali dáta zo 75 krajín. Ani jedna krajina na svete sa pritom podľa správy nemôže pochváliť rodovou rovnosťou, informuje spravodajský portál BBC.
Takmer 50 % mužov sa vyjadrilo, že majú väčšie právo na prácu ako ženy a takmer tretina respondentov uviedla, že je prijateľné, ak muž udrie svoju partnerku.
Najväčšiu mieru predsudkov zaznamenali v Zimbabwe, kde nebolo zaujatých len 0,27 % účastníkov. Až 96 % ľudí v krajine sa vyjadrilo, že páchanie násilia na ženách je prijateľné a rovnaké percento nepodporovalo reprodukčné práva. Na Filipínach tieto názory zdieľa 91 % ľudí.
Na opačnom konci rebríčka – oproti Zimbabwe – je Andorra, kde nemá predsudky 72 % ľudí.
Zhruba polovica svetovej populácie si myslí, že muži sú lepší politickí lídri
V Číne sa 55 % ľudí vyjadrilo, že muži sa viac hodia do úlohy politických lídrov. V Spojených štátoch, kde ešte na čele krajiny nebola žena, si myslí okolo 39 % ľudí, že muži sú lepší lídri, zatiaľ čo na Novom Zélande, kde majú v súčasnosti premiérku, sa tak vyjadrilo 27 % opýtaných.
V priebehu uplynulých piatich rokov pritom klesol počet žien, ktoré v 193 krajinách stoja na čele vlád – zatiaľ čo v roku 2014 ich bolo 15, v súčasnosti ich je len desať. Čo sa týka kresiel v parlamentoch, percento žien mierne stúplo. Najvyšší podiel žien v parlamente pritom majú krajiny Latinskej Ameriky a Karibiku (31 %) a najnižší je v krajinách južnej Ázie (17 %).
Genderové rozdiely sú stále príliš zjavné
„Za uplynulé desaťročia sme prešli dlhú cestu, aby sme zabezpečili, aby mali ženy rovnaký prístup k základným potrebám ako muži. Genderové rozdiely sú však stále príliš zjavné v iných oblastiach, najmä takých, ktoré sa dotýkajú mocenských vzťahov a majú najväčší vplyv na dosiahnutie skutočnej rovnosti,“ vyjadril sa Pedro Conceiçao z Rozvojového programu Spojených národov (UNDP).
Ženy majú podľa správy nižšie platy a je tiež menšia pravdepodobnosť, že ich obsadia na seniorské pozície. Globálne si asi 40 % ľudí myslí, že muži sú lepší vo vedení spoločností. Vo Veľkej Británii sa asi 25 % opýtaných vyjadrilo, že muži by mali mať väčšie právo na prácu ako ženy a tiež, že muži sú lepší vo vedení firiem. V Indii si to myslí 69 % ľudí.
Nahlásiť chybu v článku