Foto: unsplash

Ako dieťa snáď každý z nás sníval o nejakej superschopnosti.

Niekto chcel byť neviditeľný, niekto túžil lietať, niekto chcel vedieť čítať myšlienky a niektorí zas snívali o nočnom videní či o vystreľovaní laserových lúčov z očí. Aj keď ani jedna z týchto možností nie je bez pomoci technológií reálna, vedcom sa prvýkrát podarilo zachytiť skutočne zaujímavý fenomén – svetlo vyžarujúce z ľudského oka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zachytili žiarenie vyžarujúce z ľudského oka

Ako uvádza portál Science Alert, niektorí pacienti, ktorí podstupujú liečbu ožiarením, vidia pred očami svetelné záblesky a to aj vtedy, keď majú oči zavreté. Tento jav lekári pozorujú už nejaký čas, až doteraz sa ho však nedarilo zachytiť a objasniť. Zdá sa, že v lúštení tejto záhady sa konečne podarilo urobiť krok vpred. Jav sa totiž prvýkrát podarilo zachytiť na záznam.

Najnovšia štúdia tvrdí, že počas liečby ožarovaním sa v oku vyprodukuje svetlo a ak je ho dostatok, vzniká uvedený jav, teda pozorovanie svetelných zábleskov aj so zavretými očami. Jav je známy ako Čerenkov efekt alebo Čerenkovo žiarenie a práve to je napríklad zodpovedné aj za modrú žiaru, ktorá je pozorovateľná v okolí jadrových reaktorov nachádzajúcich sa pod vodou.

Foto: Lesley Jarvis, MD, PhD

V tomto prípade sa prvýkrát podarilo dokázať, že vznik svetelných zábleskov spôsobuje prechod žiarenia cez sklovinu v ľudskom oku. Objav môže odborníkom pomôcť nielen upokojiť pacientov, ktorých záblesky vystrašia, ale aj hľadať metódy na vylepšenie liečby ožarovaním. Práve vďaka Čerenkovmu žiareniu môžu v budúcnosti napríklad lekári určiť, či liečba zasiahla postihnutú oblasť a je dostatočne efektívna. Navyše, ukázalo sa, že to, či pacient vidí počas ožarovania svetelné záblesky, môže ukázať, či dôjde následkom ožarovania k strate zraku.

Čerenkovo žiarenie môže lekárom pomôcť

K objavu sa vyjadril aj biomedicínsky inžinier Irwin Tendler, ktorý hovorí, že skutočnosť, že sa prvýkrát podarilo zachytiť svetlo vyžarujúce z ľudského oka je naozaj vzrušujúca. Ide totiž o prvý priamy dôkaz toho, že v ľudskom oku sa dokáže vyprodukovať dostatočné množstvo svetla na to, aby vznikol vizuálny vnem.

Foto: unsplash/ Daniil Kuzelev

Hypotéza, že sa počas ožarovania pacientov vyskytuje jav známy ako Čerenkovo žiarenie bola predložená v minulosti už niekoľkokrát, doteraz sa ju však nikdy nepodarilo potvrdiť. Až za pomoci špeciálneho kamerového systému, ktorému sa hovorí CDose sa jav prvýkrát podarilo zachytiť na záznam. Kamerový systém bol vytvorený za účelom zachytávania svetelnej emisie, ktorá vzniká počas liečby ožarovaním, a to nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Svetelné záblesky vyžarujúce z očí totiž vôbec nie je také jednoduché zachytiť ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Keď teda pacient počas liečby oznámil, že vidí svetelné záblesky, odborníci museli pohotovo konať. Testy na overenie boli následne vykonané na prasacích očiach a tie potvrdili, že ide skutočne o Čerenkovo žiarenie. Štúdia týkajúca sa nových zistení bola publikovaná v odbornom časopise International Journal of Radiation Oncology.

Science Alert
Uložiť článok

Najnovšie články