Foto: Archív TASR/AP

Svet si pripomína 20. výročie ničivého zemetrasenia a následnej vlny cunami v juhovýchodnej Ázii.

Píše sa rok 2004, je 26. december, skoro ráno. V juhovýchodnej Ázii práve prebieha najpríjemnejšia dovolenková sezóna. Je prijateľná teplota siahajúca nad 25 °C a vďaka suchému zimnému monzúnu padne v regióne minimum zrážok. Je krátko po Vianociach, tesne pred oslavami Nového roku. Západne od ostrova Sumatra začína zemetrasenie, jedno z najsilnejších za posledné storočie. Vzniká obrovská vlna cunami, priam biblická, dosahuje až 30 metrov. Pred 20 rokmi zabila viac ako 200-tisíc ľudí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Patrí k najničivejším, najhorším a najpamätnejším prírodným katastrofám ľudskej histórie. Pred 20 rokmi sa svet uprostred pokojného a sviatočného obdobia zarmútil a svoj pohľad upriamil do juhovýchodnej Ázie, kde prírodné sily spustošili obrovský a husto osídlený región.

Zemetrasenie v Indickom oceáne prišlo bez varovania, skoro ráno a spustilo ničivú vlnu cunami, akú svet dovtedy a našťastie ani odvtedy, nevidel. Pripomeňme si túto katastrofu niekoľkými zaujímavými číselnými údajmi.

Vlna cunami a jej následky z 26. decembra 2004, foto: Archív TASR/AP

7:58:53

V západnej Indonézii, ale aj v Thajsku, Kambodži či vo Vietname je 7:58:53. V Mjanmarsku je o pol hodiny menej, v Malajzii o hodinu viac. V Londýne končí prvá hodina po polnoci. Presne v tom čase sa približne 160 km západne od ostrova Sumatra, uprostred Indického oceánu, začína peklo.

Na kontakte Barmskej a Indickej litosferickej dosky v dôsledku vzájomných pohybov dochádza v hĺbke 30 km pod hladinou oceánu k mimoriadne silnému zemetraseniu. Začína katastrofa, píše Worldvision.

Vlna cunami a jej následky z 26. decembra 2004, foto: Archív TASR/AP
Vlna cunami a jej následky z 26. decembra 2004, foto: Archív TASR/AP

9.1 – 9.3 MW

Až mesiace po celej udalosti vedeli vedci priblížiť, aké silné zemetrasenie vlastne bolo. Nakoniec sa uspokojili s odhadom, ktorý počíta s momentovým magnitúdom v škále od 9.1 do 9.3. Zemetrasenie z 26. decembra 2004 tak patrí medzi najsilnejšie, ktoré sme kedy dokázali zaznamenať. A čo to spôsobilo? Oceánska kôra sa posunula o 30 metrov, pričom ročne dosahujú pohyby v regióne priemer 6 cm, píše Britannica.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články