Nebude to iba vaším pocitom, oni škaredí naozaj boli. Vedci tvrdia, že stáročia incestných manželstiev medzi panovníkmi zapríčinilo deformitu tváre medzi európskymi panovníkmi známu ako „Habsburská čeľusť“.
„Habsburská monarchia bola jednou z najvplyvnejších v Európe, ale stala sa obeťou incestných manželstiev, ktoré napokon dospeli do štádia, že posledný habsburský panovník Karol II., nedokázal splodiť potomka,“ uviedol profesor Roman Vilas z univerzity v Santiago de Compostela.
To, že kvôli sobášom v rodine nemohol mať Karol II dieťa je známe, avšak doteraz žiadna štúdia spoľahlivo nepreukázala, že aj výrazná deformita tváre bola spojená s incestom.
Habsburská čeľusť sa odborne nazýva mandibulárny prognatizmus a spôsobuje, že dolná čeľusť výrazne vyčnieva z tváre. Táto porucha ovplyvnila mnohých španielskych a rakúskych panovníkov a ich manželky, ktorí sa prostredníctvom incestov snažili zabezpečiť „čistotu“ svojej krvi a udržať moc v rodine.
„Prvýkrát ukazujeme, že existuje jasný vzťah medzi incestom a objavením habsburskej čeľuste,“ uviedol profesor Vilas a dodáva, že habsburská dynastia pre vedcov slúžila ako ľudské laboratórium na incesty, keďže jeho rozsah tu bol obrovský.
Lekári mali za úlohu diagnostikovať 11 znakov mandibulárneho prognatizmu a tiež 7 znakov maxilárneho deficitu, z ktorého najvýraznejším prejavom je previsnutá špička nosa a veľká spodná pera. Chirurgovia následne každého člena habsburskej rodiny obodovali.
Mária Burgundská, ktorá sa dostala do rodiny v roku 1477 vykazovala najmenší stupeň z oboch skúmaných vlastností. Habsburská čeľusť bola najvýraznejšia u Filipa IV., ktorý bol až do roku 1665 španielskym kráľom. Maxilárny deficit bol diagnostikovaný v najväčšej miere u piatich členov rodiny, vrátane Karola II.
Príčina medzi incestom a deformitou tváre ale ostáva nejasná. Autori štúdie naznačujú, že párenie sa medzi príbuznými zvyšuje pravdepodobnosť, že potomok zdedí rovnaké formy génu od rodičov a tým pádom aj spomínanú deformitu.
Nahlásiť chybu v článku