Každá kultúra má iné preferencie a zásady, pričom niektoré kultúry sú prísnejšie a iné zas liberálnejšie. Medzi mimoriadne kontroverzné témy takmer v každej kultúre však patrí sexuálna orientácia. Medzi krajiny, kde sa inakosť netoleruje, patrí napríklad aj Nigéria.
Za homosexualitu sa pred súd postaví 47 mužov
Ako informuje portál The Guardian, pred nigérijský súd sa postavilo 47 mužov, pričom každý z nich bol obvinený z homosexuálneho prejavu náklonnosti na verejnosti. Ak ich súd uzná vinnými, môže im hroziť až 10 rokov za mrežami. Polícia dovedna zatkla až 57 mužov po tom, čo bola v roku 2018 vykonaná razia v jednom z hotelov v chudobnej štvrti Egbeda v meste Lagos. Každý z obvinených mužov je presvedčený o svojej nevine. Polícia ich obvinila z toho, že práve vstupovali do gay klubu, muži sa však bránia a tvrdia, že boli na obyčajnej narodeninovej oslave.
Podobné razie sa robia najmä preto, lebo pred piatimi rokmi bol v krajine zavedený nový zákon. Ten zakazuje nielen homosexuálne manželstvá, ale aj akýkoľvek ľúbostný vzťah dvoch ľudí rovnakého pohlavia. Samozrejme, zákon má mnoho kritikov a Xeenarh Mohammed z organizácie Initiative for Equal Rights (TIERs), bojujúcej za rovnoprávnosť hovorí, že donedávna sa zákon využíval najmä na vydieranie a obťažovanie homosexuálov. Toto je však prvý prípad, kedy bol niekto z homosexuality obvinený a postavený pred súd.
Je stretávanie sa dvoch ľudí zločinom?
Obťažovanie sa netýka len mužov, ale aj žien a podľa Mohammeda ide o porušovanie základných ľudských práv, podľa ktorých má každý nárok stretávať sa s inými ľuďmi bez toho, aby to bolo kriminalizované len na základe toho, že ide o dvoch ľudí rovnakého pohlavia.
Nigéria nie je jedinou krajinou, kde je homosexualita nelegálna, protizákonná je vo väčšine afrických krajín. V niektorých krajinách čelia ľudia obvinení z homosexuality nesmierne krutým trestom, ako je napríklad doživotné väzenie alebo dokonca trest smrti. Samozrejme, zákon zakazujúci homosexuálne vzťahy vyvolal vlnu medzinárodného pobúrenia, nezisková organizácia Human Rights Watch hovorí, že je to jednoznačné porušenie ľudských práv, ktoré je navyše aj nebezpečné.
Jeden z obžalovaných mužov, 25-ročný Smart Joel sa pred súdnym pojednávaním vyjadril, že policajti zastavia kohokoľvek, urážajú ho a žiadajú peniaze. Ak im človek nevyhovie, zatknú ho. Navyše, úrady vyzývajú obyvateľov miest, aby homosexuálnych jedincov vypátrali a nahlásili ich, aby mohli byť potrestaní. Mnoho ľudí je preto nútených schovávať sa.
Súdny proces potrvá približne sedem mesiacov a obžalovaným prisľúbili možnosť zaplatiť kauciu vo výške niečo vyše 1 200 eur. Našťastie, aj v Nigérii sa ozývajú hlasy bojujúce proti takejto neprávosti. Ppodľa Najvyššieho súdu je zákon zakazujúci vzťah dvoch ľudí rovnakého pohlavia protiústavný a mal by byť čo najskôr zrušený.
The Guardian
Nahlásiť chybu v článku