Preto je ľahké kritizovať prácu vedcov a spochybňovať fakty, o ktorých existujú dôkazy už desiatky rokov. Donedávna bolo fenoménom tvrdenie, že Zem je plochá, dnes vedcov šokujú konšpirácie o tom, že klimatické zmeny nie sú reálne.
Spor naberá nové rozmery
Pochybovači medzi nami boli vždy, ako však informuje portál The Guardian, spor medzi vedcami, bojovníkmi za životné prostredie a ľuďmi, ktorí spochybňujú klimatické zmeny, nabral celkom nový rozmer. Varovný prst v tomto prípade dvíha popredný odborník Michael Mann a riaditeľ inštitúcie Earth System Science Center v Pennsylvánii. Pre Observer sa Mann vyjadril, že napriek tomu, že dôkazov o klimatických zmenách pribúda, udržať na uzde pochybovačov je čoraz náročnejšie.
Ľudia, ktorí o klimatických zmenách pochybujú, kritizujú rozhodnutia jednotlivcov a snažia sa odvrátiť pozornosť od zmien, ktoré je potrebné vykonať. Napríklad, odborníci varujú, že je nevyhnutné zmeniť životný štýl človeka a prehodnotiť spôsob, akým sa obliekame, stravujeme a akým cestujeme.
Mann dodáva, že mnoho jedincov svoju snahu pod nátlakom vzdá, je však dôležité, aby boli zmeny vykonávané aj na úrovni jednotlivca, nielen na úrovni politickej. Napríklad, každý môže prehodnotiť spôsob stravovania a začať konzumovať menej mäsa, podporovať udržateľnú módu či cestovať ekologickejšie. Je najvyšší čas, aby si ľudia uvedomili, že popieranie nič nezmení a situáciu nezlepší.
Popierači klimatických zmien sa nevzdávajú
Vrásky na čele robí Mannovi napríklad využívane fosílnych palív. Vplyv ich využívania na klimatické zmeny študuje Mann so svojimi kolegami už 25 rokov a majú nepopierateľné dôkazy poukazujúce na to, že práve emisie a vysoký obsah oxidu uhličitého v atmosfére spôsobuje globálne otepľovanie. V roku 2009 však napriek jasným dôkazom došlo k incidentu, kedy boli hacknuté emaily Manna a jeho kolegov. Popierači následne tvrdili, že klimatológovia poskytujú verejnosti skreslené a nepravdivé údaje.
Tieto obvinenia sa potvrdiť nepodarilo, následkom čoho dav pochybovačov stratil na sile a ľudia vo väčšej miere začali chápať, že klimatické zmeny sa skutočne dejú a nie sú len výmyslom. Popierači klimatických zmien sa však nevzdávajú a zvolili novú taktiku. Nápad, že by sa využívanie fosílnych palív obmedzilo, sa im nepozdáva, začali preto ľudí presviedčať o tom, že už je príliš neskoro, koniec sveta sa blíži a zavádzať akékoľvek opatrenia je celkom zbytočné.
V každom prípade, výsledkom je akási klimatická vojna, v ktorej sa mnoho ľudí nesústredí na riešenie situácie, ale na spochybňovanie faktov.
The Guardian
Nahlásiť chybu v článku