Obyvatelia stredného východu čelia mimoriadne nepríjemným horúčavám. Cez deň sa teplota šplhá miestami až k 48°C. Ľudia sú preto nútení hľadať tie najbizarnejšie riešenia, aby sa aspoň trochu ochladili.
Bez klimatizácie ani na krok
Už po krátkej prechádzke sú obyvatelia Kataru prepotení do nitky a horúčava neúprosne spaľuje ich pokožku. Preto prišli s nezvyčajným riešením, ako zostať „v chládku“ takmer neustále – klimatizáciu majú nielen vo vnútri, ale aj von. Informoval o tom portál IFL Science.
The Washington Post uvádza, že Katarčania inštalujú vonkajšiu klimatizáciu na miestach, kde sa zdržiava najviac ľudí, napríklad v oblasti tržníc pod holým nebom, v štadiónoch či v okolí frekventovaných chodníkov.
Jedným z miest, ktoré si klimatizáciu bude jednoznačne vyžadovať, je aj štadión Al Janoub Stadium. Štadión bol postavený len nedávno a už čoskoro bude v rámci Svetového pohára FIFA 2022 hostiť až 40-tisíc futbalových fanúšikov z celého sveta.
Neznesiteľné horúčavy, ktoré momentálne Katar sužujú, sú následkom klimatických zmien. Kým v roku 2018 pozorovala NASA priemerný globálny nárast teploty o 0,8°C, v Katare sa oteplilo až o 2°C. Žiaľ, aj keď sa môže zdať, že klimatizácia je dobrým a efektívnym riešením, opak je pravdou.
Ochladzovaním k prudšiemu otepľovaniu
Jednou z príčin je fakt, že klimatizácia je najefektívnejšia v uzavretom priestore. V každom odporúčaní sa uvádza, že ak si chcete pustiť klimatizáciu, je ideálne zavrieť všetky okná aj dvere. Ak by ste si pustili klimatizáciu v záhrade, je to len kvapka v mori a efekt bude ledva postrehnuteľný. Navyše, klimatizácia predstavuje značnú hrozbu pre životné prostredie. Ironicky, snahou schladiť budovy v nemalej miere prispievame k tomu, že sa Zem otepľuje.
Môže za to vysoká spotreba energie, odhaduje sa totiž, že klimatizácia v budovách požiera až 20 percent svetom spotrebovanej elektrickej energie. Väčšina domácností sa navyše stále spolieha na energiu z fosílnych palív, čo znamená, že klimatizácia je zodpovedná za produkciu skleníkových plynov. Okrem toho, súčasťou mnohých chladiacich jednotiek sú stále fluórové uhľovodíky (HFC), ktoré sú pre životné prostredie omnoho nebezpečnejšie ako oxid uhličitý. Nejedna medzinárodná dohoda pojednáva o znížení množstva používaného HFC, zatiaľ však stále ostáva hrozbou.
Žiaľ, agentúra International Energy Agency si nemyslí, že sa situácia tak skoro zlepší, ba práva naopak. Odhaduje sa, že požiadavka po klimatizácii sa do roku 2050 strojnásobí.
Nahlásiť chybu v článku