Ilustračná foto: Pixabay

Mnoho ľudí sa ich štíti, no potkany sú mimoriadne inteligentné zvieratá.

Napríklad, poľahky zdolajú komplikované bludisko, aby sa dostali ku potrave. Vedci sa však rozhodli, že ich naučia riadiť malé autá. Ako a prečo vôbec tento nápad vznikol?

Článok pokračuje pod videom ↓

Prečo sa hlodavce učia šoférovať?

Predstavte si potkany premávajúce sa v malých autách. Pre niekoho úplne hrôzostrašná predstava, pre iného zábavná a pre vedcov zas fascinujúca. Ako uvádza portál IFLScience, vedci z univerzity Richmond vo Virgínii sa rozhodli, že naučia potkany riadiť malé vozidlá preto, aby dokázali, že obohatené prostredie podporuje kognitívne funkcie a môže zlepšiť schopnosť učiť sa riešiť zložité problémy. Navyše, ukázalo sa, že ak sa potkany naučili riešiť zložitú úlohu, boli potom spokojnejšie a mohli relaxovať.


Pre IFLScience sa vyjadrila Kelly Lambertová, autorka štúdie, ktorá hovorí, že potkany zasadené do zložitého prostredia, v tomto prípade do autíčka, ktoré sa musia naučiť ovládať, sú dôkazom toho, že mozog je orgán s vysokou plasticitou a je do značnej miery formovaný našimi zážitkami. Sme teda zodpovední za to, ako sa náš mozog bude vyvíjať počas každodenného života. Čím je náš život bohatší a čím komplexnejšie úlohy riešime, tým rozvinutejšia bude naša neurálna sieť v mozgu.

Je na nás, ako sa náš mozog bude vyvíjať

Štúdia bola uverejnená v časopise Behavioural Brain Research a uvádza sa v nej, že malé autá pre potkany boli zostavené z plastovej nádoby a koliesok poháňaných elektrinou. Za pomoci medenej páčky mohli potkany autom hýbať vpred alebo do strán. Aby ho bolo možné ovládať, je nutné súčasne zapojiť súbor kognitívnych schopností, motoriku a dokonca aj vizuálno-priestorové schopnosti, čo potkany v bežnom živote príliš často nerobia.

Potkany však ani chvíľu nezaháľali a po minútach objavovania a nácviku sa malé vozidlá naučili ovládať a dostať sa vďaka k nim k odmene vo forme potravy. Testovaných bolo 11 potkanov, pričom 6 bolo v štandardných laboratórnych podmienkach a zvyšných 5 žilo v obohatenom prostredí, v ktorom mali hračky, a ktoré pripomínalo ich prirodzené podmienky.

Vedci sa domnievajú, že potkany žijúce v obohatenom prostredí sa mini auto naučili ovládať rýchlejšie ako tie, ktoré žili v prázdnej laboratórnej klietke. Dokonca o ne prejavovali aj väčší záujem a to aj potom, čo bola odstránená odmena, teda neboli motivované potravou.

Nezávisle od prostredia, v ktorom potkany žili, u všetkých sa ukázalo, že po zvládnutí náročnej úlohy boli spokojnejšie a menej vystresované. Experiment bol vykonaný na zvieratách, čo znamená, že je náročné vyvodiť všeobecný záver, ktorý by bol platný aj u ľudí, stále však platí, že vďaka zvieratám sa môžeme naučiť viac o ľudských kognitívnych schopnostiach.

IFLScience
Uložiť článok

Najnovšie články