Umelá inteligencia už nie je len vec ovládaná človekom, do istej miery dokáže konať samostatne. Ide o schopnosť, ktorej sa hovorí deep learning a stroj vďaka nej získal schopnosť akejsi intuície. Ďalšou z radu schopností je tzv. deepfake, vďaka ktorej vzniká množstvo hoaxov a v nesprávnych rukách môže byť poriadne nebezpečná.
Nekonečné možnosti umelej inteligencie
Deepfake je technológia, vďaka ktorej dokáže umelá inteligencia syntetizovať ľudské tváre. Rozoberie ich na drobné a vytvorí vrstvy, vďaka čomu vznikne celkom nová tvár, ktorá v skutočnosti neexistuje, no od reality je na nerozoznanie. Vďaka tomu dokážu herci napodobňovať iných ľudí spôsobom, aký doteraz nebol možný. Ako píše portál Bored Panda, príkladom je dielo 60-ročného herca Jima Meskimena. Vo videu Meskimen recituje báseň s názvom „Pity the Poor Impresionist“, ktorú sám napísal v roku 2016. Využíva však k tomu hlasy 20 ďalších celebrít, ako napríklad Robin Williams, Jack Nicholson, Morgan Freeman či Anthony Hopkins. Efekt, ktorý zároveň desí aj fascinuje, dosiahol vďaka SHAM00K.
Jima Meskimena mnohí z vás možno poznajú vďaka úlohe Martina Houselyho, ktorú si zahral v sérii Parks & Recreation. Okrem toho však vystupuje v televíznej show s názvom Whose Line Is It Anyway? a v animovaných rozprávkach Avatar: The Last Airbender a Johnny Bravo prepožičal svoj hlas dvom postavám. Fanúšikovia videohier zas možno postrehnú, že jeho hlas zaznel aj v hrách ako Baldur’s Gate, Call of Duty, Diablo, Hitman, Kingdom Hearts či Pán Prsteňov.
V nesprávnych rukách je nebezpečný
Tentoraz sa rozhodol, že hry a rozprávky na chvíľu opustí a vydá sa preskúmať možnosti deepfake technológie. Je totiž nutné poukázať na to, že môže byť využitá nielen pre pobavenie človeka. Ak sa dostane do nesprávnych rúk, môže byť veľmi ľahko zneužitá, napríklad na vytváranie hoaxov. Izraelská spoločnosť Canny AI už teraz využíva deepfake technológiu napríklad na vytváranie reklám. Tá istá celebrita tak výrobok prezentuje v 20 rôznych jazykoch celkom bez námahy.
Ak sa dá deepfake využiť na reklamné účely, pokojne môže zručný jedinec vytvoriť nahrávku, v ktorej sa terč pomsty ocitne na mieste činu alebo v inej kompromitujúcej situácii. Takto vznikajú napríklad pornografické nahrávky, v ktorých na prvý pohľad vystupujú známi ľudia, ide však o obraz vytvorený práve deepfake technológiou. Mnoho stránok, napríklad Reddit a Twitter, preto pridávanie deepfake videí zakázalo.
Bored Panda
Nahlásiť chybu v článku