Sú istými mostami, vďaka ktorým sa opäť, aspoň v myšlienkach, spájame s našimi blízkymi, ktorí nás v tomto živote opustili. Miestom, okolo ktorého sa koncentruje naša kultúra smútku. Miestom, kde môžeme smútiť, premýšľať nad zmyslom života či položiť symbolický kvet na hrob alebo zapáliť sviečku – symbol večného života. Vo svete, ktorý sa ohromne rýchlo mení, ste možno nezbadali, ako sa zmenili obyčajné smútočné kvety.
Mystickú atmosféru kamenných hrobov uprostred vegetácie pod starými stromami rozjasňujú krikľavé až tropicky sfarbené umelé ruže, falošné gerbery, hortenzie, plastové ihličnaté vence a iné neurčité umelé kríky a kvety sýtej oranžovej, fialovej či modrej farby.
Cintoríny sú plné spomienkových vencov, kytíc, stúh, kahancov, sviečok, ktoré obrastajú kamenné náhrobky, aby po krátkej dobe skončili v preplnenom kontajneri. V horšom prípade na smetisku za cintorínom. Prinášame vám preto inšpiráciu, ako si uctiť pamiatku vašich zosnulých tak, aby ste pritom mysleli aj na životné prostredie.
Živé kvety
Pre mnohých ľudí sú umelé žiarivé smútočné predmety životne dôležitým vyjadrením ich vzťahu k zosnulému. Pre ostatných sú gýčom, rušivým prvkom uprostred špecifických prírodných záhrad.
Metafora živých kvetín je krásna – zvetrajú a rozpadnú sa. Preto sme si ako symbol smútku, ktorý prinášame na hroby, vybrali práve živé kvety. Keď nahrádzame skutočné kvety umelými, ktoré sa nerozpadnú, táto metafora sa stráca.
Skúste prinášať svojim blízkym živé kvety, napríklad aj v črepníku, ktorý ich zároveň chráni pre vetrom. Črepníkové kvety vydržia dlhšiu dobu a keď uhynú, môžu putovať do kompostu, kde sa stanú živinou pre iné rastliny. Do prázdneho črepníka môžete vysadiť ďalšie živé kvety.
Sušené kvety
Umelé kvety vydržia takmer navždy – sú trvácne, no po krátkom čase vyblednú, zašpinia sa a ich krása pominie. Krása živého kvetu je rovnako dlhá ako dĺžka jeho života. Záleží tak len od druhu kvetiny, či ide o rezaný alebo o zasadený kvet v črepníku. Ak chcete, aby kvety, ktoré prinesiete na cintorín vydržali čo najdlhšie pri svojej kráse, siahnite po sušených kvetov. Ich krása je konzervovaná a vydrží dlho.
Ak ste dostali kyticu kvetov, nechajte ju vysušiť a darujte jej druhý život – prineste ju svojmu blízkemu zosnulému. Pokiaľ nemáte kyticu, ktorú by ste nechali vysušiť, sušené kvety nájdete, samozrejme, aj v kvetinárstve.
Prírodné vence
Umelým vencom, ktoré nesú smútočný odkaz, sa veľmi darí. Falošné ihličie bez vône, ktoré zdobia plastové pestrofarebné ruže, gerbery či iné neurčité druhy kvietkov. Ružové, oranžové, žlté aj modré. No každá farba po krátkom či dlhšom čase vybledne a vence skončia v kontajneroch.
Smútočný veniec si však viete pripraviť aj sami doma. Stačí napríklad prútie vŕby alebo zopár vetiev z ihličnatého stromu, ktorým dáte tvar podľa vašej vlastnej kreativity. Môžete ho ozdobiť sušenými alebo živými kvetmi, šiškami, orieškami alebo lístím. Pokiaľ nemáte čas alebo možnosti na jeho prípravu, prírodný veniec kúpite aj v kvetinárstve, na trhu alebo pred bránami niektorých cintorínov. Keď ihličie uschne, môžete ho hodiť do kompostu – naspäť do prírody, kde sa rozloží. Sušené ozdoby môžete využiť na ozdobu nového venca.
Stromčeky a kríky
Do záhrad vysádzate rôzne druhy stromčekov a kríkov v snahe skrášliť svoje bývanie. Napadlo vás, že takto môžete skrášliť aj hroby na cintoríne? Ich krása je jednoduchá a trvalá. Môžete ich priniesť v črepníku, ktorý ich zároveň chráni pred prevratom pri vetre a zadrží dažďovú vodu, čiže ich nemusíte často polievať.
Ekologické sviečky
Venujte pozornosť materiálu, z akého sa vyrábajú sviečky. Väčšina sviečok, ktoré dnes kúpite, obsahujú aj parafín, ktorý je vyrobený z ropy. Pri jeho spaľovaní sa vypúšťajú látky, ktoré sú zdraviu škodlivé. Na trhu nájdete aj veľké množstvo sviečok z prírodného materiálu, ktorým je napríklad včelí alebo sójový vosk. Ide o zdravšiu variantu k parafínovému vosku. Počas ich horenia sa do prostredia uvoľňuje omnoho menšie množstvo spálenín. Sú šetrnejšie k nášmu zdraviu a životnému prostrediu.
Okrem šetrnejšieho druhu vosku, vyberajte sviečky, ktoré nie sú zbytočné obalené v plastovej forme. Načo vkladať sviečku do plastového obalu? Ak chcete, aby sviečky nezhasli pri každom jemnom závane vetra, môžete ich vložiť do svietnika, ktorý použije viacnásobne na každú novú sviečku.
Sklenený svietnik
Kmitavé svetlo sviečky, ktoré sa rozjasní za sklom svietnika vytvára romantickú atmosféru. Chráni svetlo sviečky pred zhasnutím či vyvrátením. Svietniky a kahance sa veľmi rýchlo stali obľúbenými smútočnými predmetmi a takmer každý hrob nesie niekoľko kahancov, často nešpecifikovateľných tvarov.
Krikľavé plastové kvety na mohutných kamenných náhrobných kameňoch dopĺňajú kahance čoraz komplikovanejších a väčších tvarov, ktoré sa večer rozžiaria zeleným, modrým alebo „večným“ svetlom, ktoré vydrží svietiť aj dvesto dní. Dvesto dní nemusíte prísť na hrob zapáliť sviečku – nie je to efektívne?
Na trhu je množstvo svietnikov, tak prečo si nevybrať ten, ktorý je zároveň šetrnejší k prírode?
Nahlásiť chybu v článku