foto: Unsplash

Niekedy je potrebné pre vyriešenie veľkého problému urobiť niekoľko menších krokov.

O škodlivosti plastových obalov či výrobkov, ktoré zväčša poslúžia len na jedno použite, niet pochýb. Niektoré je možné recyklovať, iné sú na skládkach a čakajú na svoj pomalý koniec. Ako dlho ale tento proces v skutočnosti trvá? Možno sú to desiatky, stovky aj tisíce rokov, v závislosti od materiálu. No nemusí tomu tak byť. Čo ak je možné celý tento proces urýchliť?

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Independent, je pravdepodobné, že práve polystyrén, ktorý patrí medzi jeden z najhoršie rozložiteľných materiálov, môže svoju dobu rozkladu výrazne skrátiť. Pri bežných prírodných podmienkach bez akéhokoľvek zásahu sa odhaduje, že jeho zánik môže trvať desaťtisíce rokov alebo sa dokonca neuskutoční vôbec. Po novom by sa toto obdobie malo skrátiť na desiatky či stovky rokov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Clean Ocean Project (@cleanoceanproject) on

Polystyrén je ešte stále vo veľkej miere využívaná obalovina, najme vďaka svojim vlastnostiam, ako je jeho ľahkosť, izolácie teploty prenášaného jedla, ale aj nízka cena. Doba využitia jedného takéhoto obalu sa odhaduje na niekoľko minút, maximálne hodín. Ak sa pozrieme na počet týchto obalov, ktorý sa denne vydá zákazníkom a fakt, že jeho rozklad je príliš pomalý, čoskoro sa naša planéta premení na „planétu v polystyrénovom obale“.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zero Waste California (@zerowastecalifornia),

Najnovšie výskumy s využitím simulovaného slnečného svetla preukázali, že polystyrén je schopný chemicky sa rozložiť na uhlík a oxid uhličitý oveľa rýchlejšie. „Nehovoríme, že zamorenie planéty plastom nie je zlé. Snažíme sa poukázať na fakt, že prítomnosť polystyrénu v ekosystéme môže byť oveľa kratšia, ako sme si doteraz mysleli,“ vysvetľuje vedúci výskumník Dr. Collin Ward, chemik so zameraním na morské prostredie z inštitúcie Woods Hole Oceanographic. „Zákonodarcovia veria, že polystyrén zotrvá v prírode večne a to je presvedčenie, na základe ktorého vytvárajú zákony na jeho zakázanie. Jeden z našich motívov pre spustenie výskumu bolo pochopiť, či polystyrén v prírode skutočne ostáva večne.“

Drobivý materiál je častokrát schopný premeniť sa na nebezpečné čiastočky, takzvané mikroplasty, ktoré sa jednoducho dostanú do vody a následne sú požívané každou živou bytosťou, ktorá pre svoju existenciu potrebuje príjem tekutín. Predošlé výskumy sa preto zameriavali primárne na mikróby a na efekt slnečného svetla v tomto procese vôbec nehľadeli. Najnovší výskum ale ukázal, že práve polystyrén má ideálny tvar a veľkosť pre pohltenie určitých frekvencií slnečných lúčov.

Vedci umiestnili päť bežne dostupných a využívaných vzoriek polystyrénu do vody a vystavili ich simulovanému slnečnému svetlu, ktoré bolo trikrát silnejšie, ako to, ktoré pôsobí na rovníku. Štúdia preukázala, že všetky vzorky boli čiastočne pretvorené na organický uhlík. Ich originálny tvar bol prakticky zmenený na produkt, ktorý je ľudským okom neviditeľný.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Seven Clean Seas (@sevencleanseas) on

„Skúsili sme využiť niekoľko metód a všetky vyústili do rovnakého záveru: slnečné lúče sú schopné transformovať polystyrén na oxid uhličitý,“ dodáva Dr. Ward. „Výskum ale pokračuje. Teraz je potrebné pochopiť, čo sa stane s ostatnými produktmi, ktoré sa rozpustia vo vode.“ Prídavné látky, ktoré dokážu pozmeniť farbu, flexibilitu a iné fyzikálne vlastnosti tohto materiálu taktiež dokážu ovplyvniť dobu rozkladu.

K radikálnemu rozhodnutiu v tomto roku pristúpil aj prezident štátu Kostarika, Carlos Alvarado Quesada. Schválením prešiel zákon, ktorý absolútne zakazuje polystyrén v krajine. Toto rozhodnutie vykonal na základe jeho vplyvu na životné prostredie a do platnosti vstúpi začiatkom roka 2021. Ako sám dodáva: „Je nevyhnuté vykonať zmenu nie len v našich mysliach, ale aj činoch.“

Uložiť článok

Najnovšie články