Detaily o tom, ako sa rodia hviezdy, sú zahalené tajomstvom a prachom. A to doslova. Použitím jedného z najmodernejších observatórií na svete sa podarilo zaznamenať vznik dvojhviezdy. A vyzerá, že tvarom tento proces pripomína praclík.
Systém BHB2007 sa nachádza približne 600 až 700 svetelných rokov od Zeme. S použitím rádioteleskopu ALMA sa podarilo astronómom zachytiť a pozorovať dvojicu prachoplynných diskov, v ktorých vnútri sa vyvíjajú mladé hviezdy. Vedci svoje zistenia publikovali v magazíne Science, na ktoré sa pozrel portál IFL Science.
„Vidíme dva kompaktné zdroje, ktoré interpretujeme ako obehové disky okolo dvoch mladých hviezd,“ uviedol vo vyhlásení hlavný autor štúdie Felipe Alves z Inštitútu Maxa Plancka.
„Veľkosť každého z týchto diskov je podobná pásu asteroidov v našej slnečnej sústave a vzdialenosť medzi týmito dvomi hviezdami je iba 28-krát väčšia ako vzdialenosť medzi Slnkom a Zemou,“ dodal.
Vzniknutý útvar „kozmický praclík“ je formovaný gravitačnými a elektromagnetickými silami. Mladé hviezdy sú obklopené prachovými časticami vo forme diskov o celkovej hmotnosti prevyšujúcej hmotnosť planéty Jupiter až 80-krát. Tieto obvodové disky sú kľúčové pre vývoj hviezd, keďže rastú tým, ako tento materiál pohlcujú.
Tento postup ale nie je priamočiary, deje sa v dvoch fázach. Najprv prachový materiál prechádza do malých kompaktných diskov v podobe špirál, ako je vidieť aj na snímke z ALMA a v ďalšej fáze nasáva každá hviezda materiál zo svojho vlastného disku.
„Očakávame, že tento dvojstupňový proces riadi dynamiku celého dvojhviezdneho systému počas získavania materiálu. Aj keď zhoda našich pozorovaní sa podobá na naše teoretické predpoklady, bude potrebné pozorovať ešte viacej mladých dvojhviezd, aby sme lepšie pochopili, ako tieto systémy vlastne vznikajú,“ uviedol Felipe Alves.
Nahlásiť chybu v článku