Foto: Tasnim News Agency [CC BY 4.0], via Wikimedia Commons

Každoročne je v na cintoríne Wadi Al-Salam pochovaných približne 500-tisíc ľudí.

Pri prvom pohľade na letecké či satelitné snímky vyzerá ako typické mesto na Blízkom východe. Wadi Al-Salam je domovom miliónov ľudských duší. Všetky sú však po smrti. Ide totiž o najväčšie pohrebisko na svete.

Článok pokračuje pod videom ↓

Údolie pokoja. Tak znie v preklade názov najväčšieho cintorína na svete Wadi Al-Salam, ktorý leží na okraji irackého mesta Nadžaf. Takmer 1,4 miliónová metropola patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam šítskeho islamu. Vďačí za to najmä mešite prvého Imána Alího, ktorá je po Mekke a Medine v poradí treťou najvýznamnejšou mešitou Islamu, a v ktorej leží pochovaný aj sám Alí, po ktorého vláde sa Islam zrejme už na večné veky rozdelil na sunnitskú a šítsku vetvu. V Nadžafe majú byť podľa šítskeho Islamu pochovaní aj Adam a Noe. Práve preto chcú šíti po smrti odpočívať v Údolí pokoja.

Alího mešita, foto: U.S. Navy photo by Photographer’s Mate 1st Class Arlo K. Abrahamson. [Public domain], via Wikimedia Commons

Milióny duší

Cintorín Wadi Al-Salam pokrýva plochu šiestich štvorcových kilometrov. Na cintoríne má aspoň nejakého svojho príbuzného pochovaného takmer každý Iračan a množstvo šítskych moslimov z Iránu, Sýrie či Turecka. Vzhľad pripomínajúci mesto vytvárajú na cintoríne tisícky krýpt, v ktorých je pochovaných neraz aj niekoľko desiatok zosnulých. Koľko duší v Údolí pokoja odpočíva nie je dodnes jasné, tie najodvážnejšie čísla však hovoria o niekoľkých desiatkach miliónoch ľudí.

Vojna na cintoríne

Pochovávať telá moslimov začali v Údolí pokoja už pred viac ako 1400 rokmi. Najväčší cintorín sveta je dnes na zozname svetového dedičstva UNESCO a každý rok naň pribudne približne pol milióna nových ľudských pozostatkov. Množstvo pochovávaných tiel v Údolí pokoja vzrástlo v roku 2003, po americkej intervencii do Iraku. V tomto období využívali cintorín ako krytie jednotky povstalecké jednotky Mahdího armády, uvádza archívny článok britskej BBC.

Najviac mŕtvych však privážali len pred rokmi počas vojny proti Islamskému štátu. „Nikdy som nebol tak zaneprázdnený a to ani v rokoch 2003 či 2006,“ povedal pre Economist miestny hrobár. Počas vojny s ISIS bol cintorín aj terčom častého rabovania a vykrádania hrobov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zehra Chhapiwala (@zehrachhapiwala),

Údolie pokoja pokrýva približne 13% rozlohy mesta Nadžaf. V zozname svetového dedičstva UNESCO je cintorín zapísaný nielen pre svoju veľkosť, ale aj kultúrnu a historickú hodnotu pre všetkých moslimov. Okrem významných duchovných predstaviteľov sú tu pochovaní aj králi, proroci, kniežatá či sultáni. V neposlednom prípade chráni UNSECO tradíciu. Údolie pokoja je jediným cintorínom sveta, kde sú ľudia pochovávaní nepretržite už viac ako 1400 rokov.

UNESCO, Ancient Origins
Uložiť článok

Najnovšie články