Nie je totiž nič príjemné, keď niekoho stretnete a vzápätí, ako sa predstaví, na jeho meno aj zabudnete. Okrem toho, zišlo by sa to aj v škole, no aj na nejednom pracovisku. Nanešťastie, alebo možno našťastie, má túto schopnosť len málokto. Ako píše portál The Washington Post, tento muž sa rozhodol, že fotografickú pamäť využije vo svoj prospech.
Fotografická pamäť
Ak by ste mali schopnosť fotografickej pamäte vy, ako by ste ju využili? Nemuseli by sme si nič zapisovať do diárov a celkom bez námahy by sme si zapamätali všetky mená či potrebné prihlasovacie údaje. Žiaľ, fotografická pamäť je výsadou len niekoľkých jedincov, pričom väčšina z nich svoj dar nijak špecificky nevyužíva. Muž z Tokia sa však rozhodol, že bude výnimkou a dar, ktorý mu bol nadelený, patrične využije. Žiaľ, nevyužil ho v prospech spoločnosti, ale na krádeže.
Okradol 1 300 zákazníkov
Tokijský pokladník si zapamätal údaje z platobných kariet a okradol tak až 1 300 zákazníkov, ktorí prešli jeho rukami. Portál CNN uvádza, že 34-ročného muža zatkla polícia po tom, čo za pomoci kradnutých kreditných kariet nakúpil online ešte v marci tašky v hodnote 2 600 dolárov. Portál SoraNews24 uvádza, že muž menom Taniguchi bol zamestnaný len na čiastočný úväzok, napriek tomu mu stačil mimoriadne krátky čas na to, aby si údaje z kreditných kariet zapamätal. Polícia zlodeja dolapila tak, že mu objednané tašky doručila priamo domov a rovno mu na zápästia založila putá.
Je fotografická pamäť skutočná?
Aj keď mladík na polícii uviedol, že si údaje zapamätal, až kým si ich mohol bezpečne zapísať, je otázne, či má skutočne fotografickú pamäť. Niektorí, napríklad profesor psychológie Daniel Burns, o jej existencii pochybujú a tvrdia, že jedinec síce môže mať výnimočne dobrú pamäť, niečo ako fotografická pamäť však podľa nich existuje len vo filmoch. Zatiaľ totiž o fotografickej pamäti neexistuje rukolapný vedecký dôkaz. Existuje však tzv. eidetická pamäť, ktorá nám umožňuje zapamätať si vizuálny obraz na dobu niekoľkých minút.
Pamäť selektuje nepotrebné informácie
Žiaľ, dospelí jedinci len málokedy v tejto schopnosti vynikajú a najlepšiu eidetickú pamäť maj deti vo veku od 6 do 12 rokov. Psychologička Jennifer Coane tvrdí, že ak by mal dospelý jedinec fotografickú pamäť, bolo by pre neho takmer nemožné fungovať v bežnom živote, pamäť si totiž selektívne vyberá, čo pre nás potrebné je a čo nie, aby sme neboli zahltení nepodstatnými informáciami.
Zabúdanie teda nie je len na ťarchu, je pre nás užitočné. Psychologička dodáva, že pamäť sa dá trénovať, podobne ako sval,. Je preto pravdepodobné, že zlodej sa nenarodil so špeciálnym talentom, ale jednoducho sa naučil na istý čas si zapamätať dlhé sekvencie čísel.
sciencealert, thewashingtonpost
Nahlásiť chybu v článku