Plastový odpad sa zapísal hlboko do geologickej histórie našej planéty. Či sa nám to páči, alebo nie, o stovky, tisícky, možno aj milióny rokov, budú ďalšie a ďalšie generácie ľudstva nachádzať dôkazy o našom neudržateľnom spôsobe života. A práve prvé plastové geologické vrstvy by podľa vedcov mohli definovať začiatok obdobia známeho ako antropocén.
Najnovšia štúdia vedcov z kalifornskej univerzity v San Diegu publikovaná v Science Advances ukazuje, že znečistenie planéty plastovým odpadom sa zapísalo do jej geologických záznamov, pričom táto kontaminácia exponenciálne stúpa od konca 2. svetovej vojny. Vedci pritom skúmali historické zmeny v ukladaní plastov v období medzi rokmi 1834-2009. Práve rok 1945 by však podľa nich mohol byť začiatkom obdobia antropocénu.
Množstvo plastovej kontaminácie v pobrežných fosíliách v oblasti neďaleko Santa Barbary, rástlo podľa výsledkov štúdie dvojnásobne každých 15 rokov. Nárast geologických dôkazov, podľa vedcov, jasne odzrkadľuje aj celosvetovú výrobu plastových výrobkov a obalov, ako aj vývoj počtu obyvateľov v južnej Kalifornii.
„Všetci sa v škole učíme o dobe kamennej, dobe bronzovej či dobe železnej, bude sa na naše obdobie spomínať ako na dobu plastovú? Je to desivé, že si budú našu generáciu pamätať práve takto,“ cituje The Guardian vedúcu výskumu Jennifer Brandonovú. Od konca druhej svetovej vojny rástla kontaminácia planéty zvyškami plastového odpadu exponenciálne. Dáta z roku 2010, ktorý bol posledným skúmaným rokom, dosahovala koncentrácia plastov 40 čiastočiek na plochu 10×10 centimetrov oceánskeho dna.
Ešte väčšiu koncentráciu plastových zvyškov by sme pritom s najväčšou pravdepodobnosťou mohli očakávať v oblasti východného pobrežia Číny, či na pobreží severného Indického oceánu. Plastový odpad sa totiž do svetového oceánu dostáva najmä prostredníctvom znečistených riek a to v najväčšej miere v krajinách s najvyšším podielom nesprávne spracovaného plastového odpadu. K tým patrí najmä Čína, Indonézia a krajiny južnej Ázie.
Mikroplasty, ktoré vznikajú čiastočným rozkladom platových výrobkov, sa za posledné obdobie stali objektom rozsiahleho výskumu. Okrem toho, že sa zapisujú do geologickej histórie našej planéty, totiž priamo ovplyvňujú aj aktuálne životné prostredie. Miniatúrne kúsky plastov vedci objavili už aj v najodľahlejších kútoch planéty, ale napríklad aj v oblasti Žitného ostrova na území Slovenska.
Nahlásiť chybu v článku