Od Sputniku, ktorý bol na obežnú dráhu vypustený v roku 1957, vesmírne agentúry na orbitu Zeme pridali ďalších viac ako 9000 satelitov. V najbližších rokoch ich pritom vďaka plánom na vybudovanie siete globálneho vesmírneho internetu pribudnú ďalšie tisícky. Na obežnej dráhe Zeme tak začína hustnúť premávka, no neexistujú žiadne pravidlá na jej riadenie. Európska družica musela dokonca vykonať úhybný manéver, aby sa vyhla satelitu spoločnosti SpaceX.
Po prvý raz vo svojom pôsobení musela Európska vesmírna agentúra (ESA) vykonať úhybný manéver, aby sa na obežnej dráhe vyhla zrážke s iným telesom zemského pôvodu, informovala agentúra na svojej webovej stránke. Európsku vesmírnu agentúru na možnú zrážku upozornili ešte minulý týždeň americké úrady. Európskej družici Aeolus, ktorá slúži na meranie rýchlosti a sily vetra hrozilo, že sa zrazí so satelitom Starlink 44 spoločnosti SpaceX. Projekt Starlink je jedným z tých, ktoré chcú s pomocou tisícov satelitov vybudovať na obežnej dráhe vesmírnu internetovú sieť. Spoločnosť SpaceX chce podobných satelitov na orbitu vyniesť až 12-tisíc.
Európsku vesmírnu agentúru mali na možnú zrážku upozorniť ešte minulý týždeň americké úrady. Vyhýbací manéver urobila družica Aeolus v pondelok ráno potom, ako sa SpaceX vyjadrila, že oni so svojím satelitom manévrovať neplánujú. Krok k zabráneniu zrážky musela teda urobiť ESA, ktorá vo svojom texte upozorňuje na absenciu pravidiel a komunikačného protokolu pri pohybe objektov na obežnej dráhe Zeme. Prečo SpaceX manéver odmietla zatiaľ známe nie je.
Európska vesmírna agentúra teraz volá po zavedenie automatického systému a monitorovania pohybu objektov na zemskej orbite. Pohyb satelitov aktuálne monitoruje iba úrad amerického letectva, ktorý v prípade výnimočnej udalosti informuje vlastníkov vesmírnych objektov, ako sa to stalo aj v tomto prípade. ESA však tvrdí, že pri počte naplánovaných satelitov na najbližšie roky už takýto systém nebude postačujúci.
Nahlásiť chybu v článku