Našťastie, Slovensko na tom s pavúkmi nie je tak zle, ako napríklad Austrália. Nájde sa tu však niekoľko exemplárov, ktorým je lepšie sa vyhnúť. Akoby nestačilo, že majú pavúky priveľa nôh, očí a dokážu sa ukryť aj tam, kde by ste ich vôbec nečakali, portál Unilad uvádza, že následkom klimatických zmien sú pavúky aj čoraz viac agresívne.
Klimatické zmeny sú zodpovedné za mnoho zmien k horšiemu. Napríklad, každým rokom sú výkyvy počasia extrémnejšie a búrky ničivejšie. Samozrejme, zmenami nie sú ovplyvnení len ľudia, ale aj zvieratá, medzi nimi napríklad aj pavúky. Extrémne počasie vyžaduje lepšiu prispôsobivosť a evolúcia dokáže byť v tomto smere mimoriadne šikovná. Vedci preto odhadujú, že zmene sa prispôsobí aj tento mnohými obávaný živočíšny druh a pavúky budú agresívnejšie, aby si zabezpečili prežitie.
Čierne labute
Pre portál Insider sa vyjadril odborník na evolúciu, Jonathan Pruitt, ktorý hovorí, že je nevyhnutné pochopiť, aký dopad majú na evolučné zmeny udalosti, ktorým sa hovorí „čierne labute“. Týmto pojmom sú označované udalosti, ktoré sú mimoriadne kruté a majú katastrofálne následky, ako napríklad cyklóny či požiare. S narastajúcou hladinou morí rastie aj pravdepodobnosť výskytu tropických búrok, ktorým sa musia zvieratá prispôsobiť.
Anelosimus studiosusm
Dôkazom je pavúk Anelosimus studiosus, ktorý sa vyskytuje najmä v Amerike a to aj na pobrežiach Atlantického oceánu, kde je v období medzi májom a novembrom častý výskyt tropických búrok. Tieto pavúky splietajú svoje siete nad riekami alebo jazerami. Nezvyčajné sú tým, že sú trojdimenzionálne, vďaka čomu sa v nich pohodlne zmestí aj niekoľko stoviek samíc. Tie však nenažívajú všetky v pokoji a v miery, niektoré samice sú totiž pokojné a tolerantné, kým iné sú agresívne. Táto agresivita môže byť u pavúkov dedičná a ak je agresívna väčšina pavúkov v jednej sieti, je považovaná za agresívnu kolónia ako celok.
Agresivita závisí od životných podmienok
Ak je kolónia agresívna, znamená to, že je oveľa pravdepodobnejšie, že pavúky napadnú nielen obeť, ale požerú aj vlastné vajíčka a dokonca aj samcov vlastného druhu. To, či bude kolónia agresívna, závisí najmä od podmienok, v akých žijú, čo znamená, že pavúky ohrozené prírodnými katastrofami sú agresívnejšie. Ako na to vedci prišli? Pozorne skúmali predpoveď počasia a následne označovali pavúčie kolónie tesne pred búrkou a po nej. Ukázalo sa, že búrku prežilo 75,42 percent kolónií, pričom počet preživších pavúkov sa v pokojných a agresívnych kolóniách líšil. V agresívnejších kolóniách prežilo nielen tropické búrky, ale aj nasledujúcu zimu viac pavúkov.
unilad
Nahlásiť chybu v článku