Foto: MovieStillsDB

Zdá sa, že Disneyho klasika nie je až tak úplným originálom.

Na svete snáď neexistuje ten, čo by Levieho kráľa nepoznal. Ikonický a nemenej kultový animovaný kúsok Leví kráľ (The Lion King) prekonával jeden rekord za druhým už v 90. rokoch, keď sa na plátna kín dostala jeho animovaná verzia. Tento rok Disney uviedol aj „hraný“ remake, vďaka ktorému Disneyho azda najznámejší výtvor spoznali aj neskoršie narodené generácie. Je však Leví kráľ skutočne autorským projektom myšacieho štúdia?

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako najnovšie upozorňuje portál Bored Panda, vyzerá to, že nie tak celkom. Na YouTube sa totiž objavilo video (a nie jedno!), ktoré tvorcov Levieho kráľa doslova usvedčuje z plagiátorstva.

Jeho autorom je istý Alli Kat, 23-ročný filmár, ktorý sa ešte koncom roka 2017 rozhodol, že porovná Disneyho klasiku z roku 1994 s japonským animovaným seriálom Kimba the White Lion z roku 1965. Vybrané scény z oboch produktov vložil do jedného videa a výsledok pomerne prekvapí.

Nie je to nová kauza

Samozrejme, o tom, že Disneyho Leví kráľ je vykrádačkou japonskej klasiky sa hovorilo už po premiére v 90. rokoch. Medzičasom sa však na prílišnú podobnosť týchto dvoch filmov akosi zabudlo. YouTuber sa však chybu Disneyho rozhodol opäť pripomenúť po tom, čo sa do kín dostala hraná verzia Levieho kráľa a opäť sa stretla s nemalým úspechom.

Problémom, samozrejme, nie je to, že sa Disney očividne inšpiroval iným príbehom. Napokon, robil to aj pri iných svojich filmoch ako Malá morská víla (1989), Kráska a zviera (1991) či Aladdin (1992).

Fanúšikov naštvalo, že Disney sa pýšil tým, že vytvoril svoj prvý originálny animovaný veľkofilm, ktorý nie je inšpirovaný ničím iným. Problémové tiež bolo, že aj keď v samotnom Levom kráľovi boli badateľné mnohé inšpirácie zo Shakespearovho Hamleta, filmoví kritici aj tak vyzdvihovali jeho originalitu. Tí, ktorí sa vo filmových dejinách vyznajú naozaj dokonale však tvrdia presný opak. Leví kráľ je čokoľvek, len nie originálnym filmom. A dokazuje to aj spomínané video, ktoré sa do pozornosti dostáva po úspechu remaku Levie kráľa aj dnes.

Scenár je iný

Aj keď v scenári sú jednotlivé prehovory úplne odlišné, obe snímky – Leví kráľ aj Kimba – zdieľajú viaceré umelecké línie, čo si istotne všimne každý už pri pohľade na zábery vo videu. Aj tvorcovia ikonického Disneyho animáku však akékoľvek obvinenia z vykrádania odmietajú.

„Môžem potvrdiť, že sme sa Kimbom absolútne neinšpirovali,“ prezradil dávnejšie Tom Sito portálu Huffington Post. Sito pracoval ako animátor na viacerých kultových klasikách štúdia Disney, vrátane Levieho kráľa.

Obvinenia, samozrejme, odmietli aj ostatní členovia štábu, ktorí na obľúbenom animáku pracovali a médiám povedali, že nikdy o ničom takom ako je Kimba nepočuli.

„Toto je vôbec prvýkrát, čo o Kimbovi alebo jeho tvorcovi Tezukovi počujem. Nikdy som nič o ňom alebo o jeho práci nepočula a ani nevidela,“ povedala jedna zo scenáristov Levieho kráľa Linda Woolverton médiám.

Veľká kauza, ktorá išla do stratena

Fakt, že Leví kráľ je v skutočnosti plagiátom však nikoho okrem skalných fanúšikov Kimba zrejme nezaujíma. Aj napriek podobnostiam Kimbu a Simbu sa totiž k nijakému súdnemu procesu ani jedna zo strán neuchýlila. Výsledok, či teda je Leví kráľ plagiátom alebo nie, sa preto pravdepodobne nikdy nedozvieme.

Kimba the White Lion (Jungle Emperor) vychádza z rovnomennej japonskej manga predlohy, ktorej autorom je Osamu Tezuka. Vychádzala v magazínovom vydaní od novembra 1950 do apríla 1954. Na jej základe vznikol animovaný seriál, ktorý sa vysielal v rokoch 1965 až 1967.

Uložiť článok

Najnovšie články