Foto: unsplash/ Michael Pujals

Vedci robia, čo môžu, aby našu planétu zachránili.

Ak chceme mať miesto na život aj pre budúce generácie, je najvyšší čas konať. Jednou z najväčších starostí sú momentálne klimatické zmeny. Portál ScienceAlert píše, že vedci prichádzajú opäť s ďalším riešením. Ak chceme zastaviť klimatické zmeny, týmto by sme mali začať kŕmiť dobytok.

Článok pokračuje pod videom ↓

Bude riasa záchranným kolesom?

Vo vodách tropických oblastí rastie riasa, ktorá by mohla pre planétu znamenať záchranné koleso. Austrálski vedci hľadajú spôsob, akým by bolo možné vo veľkom, no udržateľne pestovať a využívať ružovú riasu s názvom Asparagopsis taxiformis. Po piatich rokoch výskumov sa totiž ukázalo, že keď kravy konzumovali práve potravu z tejto rastliny, množstvo metánu vyprodukovaného zvieratami kleslo takmer na nulu. Aby bol výsledný efekt takýto, stačilo do potravy pridať len dve percentá riasy, kým zvyšok predstavoval bežné krmivo.

View this post on Instagram

Asparagopsis taxiformis (Delile) Trevisan (Rhodophyta) Distributional notes: According to Womersley (1996) this species is distributed in tropical/ subtropical oceans generally and lists the following Australian locations: Northern Australia to Rottnest I., W. Aust., and southern Qld; Lord Howe I.; The Gulf region of S. Aust. This species has been introduced into the Mediterranean (Verlaque et al. 2015: 111) being first found at Alexandria, Egypt around 1798-1801. It is likely that there were two separate introductions: one by shipping and the other via the Suez Canal. The species in now widely distributed in the Mediterranean. Usage notes Used fresh in Hawaii as “limu” (generic name for seaweed) to flavour meat and fish dishes. This is a marine species. Common names (as Asparagopsis taxiformis (Delile) Trevisan) English: Supreme Limu (Chapman & Chapman 1980). Hawaiian: Limu kohu, Limu lipaakai, Kohu lipehe (Abbott 1984). Japanese: Kagikenori Common names used in commerce, often for edible algae limu kohu; bulaklak {Tagal} Habitat A tropical/subtropical species; thalli are epilithic (Womersley 1996: 331). Recent Key references Andreakis, N., Costello, P., Zanolla, M., Saunders, G.W. & Mata, L. (2016). Endemic or introduced? Phylogeographyof Asparagopsis (Florideophyceae) in Australia reveals multiple introductions and a new mitochondrial lineage (Note). Journal of Phycology 52(1): 141-147. Cite this record as: Wendy Guiry in Guiry, M.D. & Guiry, G.M. 2018. AlgaeBase. World-wide electronic publication, National University of Ireland, Galway. http://www.algaebase.org; searched on 25 November 2018. #seaweed #macroalgae #sea #redalgae #algaebase #tropical #marinespecies #conservation #ocean #edibleseaweed #biology #biologiamarinha

A post shared by Polar & Tropical Phycology (@phycopolartropic) on

Riasa účinkuje už po 72 hodinách

Ako je to možné? Riasa Asparagopsis obsahuje chemické zložky, ktoré eliminujú množstvo mikróbov v tráviacom trakte kráv a teda aj produkciu metánu. Členom výskumného tímu je aj biológ Nick Paul a spolu so svojimi kolegami od roku 2014 preskúmali 20 rôznych druhov morských rias, aby zistili, či niektorá dokáže produkciu metánu obmedziť a v akom množstve ju treba dobytku v krmive dávkovať. Výsledky rozsiahleho skúmania ukázali, že práve Asparagopsis taxiformis je najúčinnejšia riasa. Produkciu metánu znížila až o 98,9 percent a to už po 72 hodinách od kŕmenia.

Aj keď je oxid uhličitý väčším zdrojom znečistenia ako metán, z krátkodobého hľadiska prispieva k zadržiavaniu tepla metánu v oveľa vyššej miere. Okrem toho, chovanie dobytka produkuje až 14,5 percenta skleníkových plynov a aj keď sa to teda nezdá, konzumácia riasy, a teda zredukovanie produkcie metánu by mohlo výrazne vychýliť ručičku váh v prospech ľudstva. Aj keď trvá výskum už 5 rokov, stále je len v začiatkoch a ďalším krokom je zistiť, ako by bolo možné riasu produkovať vo veľkom tak, aby ju bolo možné vyvážať do celej Austrálie a neskôr do celého sveta.

View this post on Instagram

Australia is a major producer of livestock, but Australian livestock is responsible for around 10 per cent of the country’s overall emissions. Livestock also contributes to 60% of all emissions from the agricultural sector. As a greenhouse gas, methane is 28 times more potent than carbon dioxide (CO2) over a 100-year timeframe. To combat this issue, we're feeding livestock sushi! Scientists have found that the common Australian red seaweed (Asparagopsis taxiformis and A. armata) eliminates methane emissions in cattle and sheep, when it’s fed as an additive to its food in low doses. That’s like taking hundreds of thousands of cars off the roads each year! 🍣🐮 Research in conjunction with @jamescookuniversity and Meat and Livestock Australia. 🐮🍣

A post shared by CSIRO (@csirogram) on

Riešenie musí byť globálne

V posledných rokoch ľuďom čoraz viac záleží na tom, aby mäso a iné výrobky, ktoré sa ocitnú v ich chladničkách, boli vysokej kvality a požiadavka po vysokej kvalite produktov znamená, že o dobytok musí byť dobre postarané. O možnosť dokrmovania dobytka riasou sa preto začali zaujímať nielen austrálski vedci, ale aj odborníci z iných krajín. Je dôležité, aby bolo riešenie problému globálne a aby pretrvávalo. Neraz sa totiž stáva, že aj keď vedci prídu s riešením, málokto ho berie vážne a ľudia sa držia už zaužívaných metód.

Pre The Age sa Nick Paul vyjadril, že vedci ešte jednoznačne majú čo robiť. Riasa totiž nerastie ako burina a nie je možné ju len tak zbierať z mora a rátať s tým, že vydrží do nekonečna.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články