Anjali Kiggal [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Keď hovoríme o dovolenke na pláži, zvyčajne máme celkom jasnú predstavu.

Priezračné modré more plné pestrofarebných rýb a pláž tvorená oslnivo bielym pieskom. Pláž však nie je len o bielom piesku. Existujú totiž aj také, kde je piesok pestrý a vyzerá, akoby bol vyskladaný z korálok. Pláž Reynisfjara však nie je biela ani farebná, ale čierna, ako vystrihnutá z gotického obrazu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Reynirova pláž

Reynisfjara znamená v preklade Reynirova pláž, ale hovorí sa jej aj jednoducho – Pláž s čiernym pieskom. Nachádza sa na Islande v oblasti Víku, no svoje pomenovanie dostala po nórskom boháčovi, ktorý sa tu usadil ešte v 18. storočí. Ako je možné, že je tu piesok čierny?

Zvyčajne je piesok na plážach tvorený drobnými pozostatkami rôznofarebných minerálov a kameňov, ktoré sa v mori rozpadli. Tie následne morské vlny vyplavia na breh a ak tento proces prebieha dostatočne dlho, vznikne malebná pláž.

Piesok zo sopečnej horniny

Pláž s čiernym pieskom je tvorená rovnakým procesom, rozdiel je však v tom, že v tomto prípade je piesok tvorený mrvením sa a vyplavovaním sopečenej horniny. V niektorých prípadoch sa do mora dostane nielen sopečná hornina, ale aj láva. Prudká zmena teploty následne zapríčiní, že láva stuhne a rozbije sa na ostré kúsky kameňov, ktoré sú taktiež vyplavené na breh. Aj z tých sa však neskôr stane piesok, more ich hrany vyhladí a kameň rozmrví.

Ešte temnejší nádych dodáva čiernemu piesku fakt, že pláž sa nachádza na mieste, ktoré sa vyznačuje mimoriadnou vlhkosťou a takmer neustále je tu hmlisto a prší. Iste ste postrehli, že mokré kamienky sú tmavšie, ako tie suché a to isté platí aj pre mokrý piesok. Pláž však nie je výnimočná len vďaka čiernemu piesku, ktorý je v ostrom kontraste s bielou penou, ktorú na pobrežie vynášajú morské vlny.

Gardar

Ak sa do tejto oblasti vyberiete, mali by ste vedieť, že je plná aktívnych, ale aj neaktívnych, tzv. spiacich vulkánov. Najvyhľadávanejšou časťou pláže je Gardar, kde okrem iného nájdete aj tesne usporiadané, vysoké kamenné stĺpy, ktoré miestami pripomínajú schody. Tie vytvorila magma, ktorá tiekla do mora a jej povrch sa prudko ochladil, zatiaľ čo jadro chladlo pomalšie. Okrem toho, more v priebehu rokov vytesalo do pobrežia množstvo krásnych jaskýň, do ktorých sa však vstupovať neodporúča. Celkovo pláž Reynisfjara nie je práve najbezpečnejším miestom a o život tu prišiel už nejeden turista.

Hry o tróny

Vzhľadom na svoj pôvod táto oblasť faune a flóre príliš nepraje, predsa tu však nie je celkom pusto. Žije tu množstvo vtáctva, napríklad mníšiky, ale aj morské tvory, ktorým neprekážajú drsné podmienky vládnuce na pláži a vo vlnách Atlantického oceánu. Možno by sa tu dobre žilo drakom, veď práve toto je miesto, kde sa odohrávalo aj natáčanie jedného z najsledovanejších seriálov, Hra o tróny (Game of Thrones).

ststworld, adventures
Uložiť článok

Najnovšie články