Komunikácia je v dnešnej dobe kľúčová. Zariadenia, ako sú mobilné telefóny, teda používame dennodenne skoro všetci. Tento rozvoj techniky viedol k nesmiernemu nárastu umelého elektromagnetického žiarenia a spôsobil tak elektromagnetické znečistenie životného prostredia. Dnes mobily nepoužívame len na volanie, ale aj na internet, pozeranie a čítanie správ a noviniek, kvôli čomu ho máme stále pri sebe. Mobily prijímajú viacero signálov naraz, a tak vzniká otázka, či je to pre nás bezpečné.
Podľa výskumov vedcov z Weizmann Institute of Science in Israel nás môžu niektoré mobilné zariadenia vystaviť nebezpečným hladinám elektromagnetickej radiácie. Každý telefón totiž produkuje isté množstvo elektromagnetického žiarenia, ktoré môže pri vyšších dávkach ohrozovať ľudský organizmus. Vystavenie silnému elektromagnetickému žiareniu spôsobuje biochemické zmeny, poruchy mozgovej činnosti, alebo trvalý stres pre centrálny nervový systém, či napríklad aj poruchy srdcového rytmu. Všetky mobilné telefóny sa preto musia testovať, aby nepresiahli povolený limit a neohrozovali nás. Najväčšia legálna hladina je 1.6 w/kg(SAR) na americkom kontinente, v Európe je povolené až 2 w/kg(SAR). Pokiaľ ju telefón nesplní, nemôže ísť do predaja.
Niektoré telefóny sú k vášmu zdraviu šetrnejšie, avšak iné sú na hrane legálnej hranice. Nemali by ste sa báť aj ak si nájdete váš telefón pri vyšších hodnotách, pretože tento limit bol nastavený zhruba 50-krát nižšie, ako by bola zdraviu škodlivá hodnota.
Nahlásiť chybu v článku