Vtedy sa tu objavovali odkazy pre českého herca Jana Wericha. V 80. rokoch tu vznikol improvizovaný pomník pre Johna Lennona. Krátko na to sa tu začali stretávať ľudia, ktorí si sem chodili speváka uctiť a nosili mu kvety. V súčasnosti však mestu Praha došli nervy. Na stene s bohatou aktivistickou históriou, ktorá je českým symbolom pádu železnej opony sa totiž čoraz častejšie objavujú prázdne graffiti.
Tými sem zvyčajne prispievajú neúctiví turisti a stena tak stráca svoje pôvodné poslanie. Po nežnej revolúcii bola prinavrátená pôvodnému vlastníkovi, ktorým je Maltézsky rád rytierov. Za stenou sa skrýva Maltézska záhrada.
Na jej ploche sa v 90. rokoch objavil portrét Johna Lennona, ktorý vyhotovil umelec František Flašar. Veľmi rýchlo ho však prekryli ďalšie maľby. Stena dlho niesla posolstvo lásky a mieru, no v súčasnosti tu pribúdajú aj texty, ktoré sem nepatria.
Drzosť turistov
Môžeme tiež špekulovať, že mestu došla trpezlivosť po nedávnom incidente na Karlovom moste. Dvojica nemeckých turistov postriekala významnú stredovekú pamiatku, čo pobúrilo obyvateľov Prahy. Keď sa pamiatkári snažili graffiti odstrániť šetrným spôsobom, ktosi to uprostred noci spravil za nich. K činu sa priznal Miloslav Černý, ktorý odstraňuje graffiti profesionálne a tento týždeň predstavil českému primátorovi nové techniky, ktorými sa dajú čistiť postriekané steny.
Ako upozorňuje portál iDnes.cz, nevhodné obrázky sa už viac na Lennonovej stene objavovať nebudú. Mesto totiž z tejto historickej lokality urobí galériu, ktorá bude strážená fyzickou ochrankou aj novými kamerami. Podľa Hedviky Čepelovej, hovorkyne Suverénneho rádu maltézskych rytierov, v súčasnosti zo steny nie je jasná jej pôvodná symbolika. Na novom systéme sa zhodlo vedenie Prahy 1, jej obyvatelia a aj rytieri. Aj keď zatiaľ nie je úplne jasné, ako bude daný systém fungovať, rozhodne bude fajn, keď bude toto dielo o čosi menej chaotické.
idnes.cz, theguardian.com
Nahlásiť chybu v článku